Published On: Mon, Oct 14th, 2019

BM’den Japonya’nın tayfun direncine övgü

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, Japonya’da can kaybına ve maddi zararlara neden olan Hagibis tayfunu için, ülkenin göstermiş olduğu direnci ve alınan etkili tedbirleri, takdir ettiğini söyledi.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Hagibis tayfununu, kuvvetli rüzgarlar, aşırı yağışlar, yıkıcı fırtınalar ve su baskınları ile yıllardır Japonya’yı vuran şiddetli fırtınalardan biri olarak nitelendirdi.

Tayfun, kuzeye gitmeden önce, Cumartesi, başkent Tokyo’nun güneyinde karada kendini gösterdi. Nüfusun yoğun olduğu şehirlerde ve altyapıda büyük tahribatlara neden olan afet, 15 kişinin kaybolmasına, en az 25 kişinin ölümüne neden oldu. Zayiatların, toprak kaymaları veya sel sularının sebep olduğuna inanılıyor. 

Basında çıkan haberlere göre, sel suyundan dolayı yardıma ihtiyacı olan insanları kurtarmak için, onbinlerce asker, itfaiye çalışanları ve diğer acil durum görevlileri bölgelere gönderildi. 

Pazar günü, fırtınanın yoğunluğu azaldı ve karadan uzaklaştı. Elektriği, yüz binlerce eve geri getirmek için yoğun çalışmalar başlatıldığı bildirildi. 

Hagibis, bir ay önce, onarılmamış onbinlerce evin bulunduğu bölgeler de dahil olmak üzere ülkeyi vuran Faxai adıyla bilinen fırtınanın ardından Japonya’yı tekrar vurarak geniş çapta maddi hasarlara yol açtı. 

Genel Sekreter, pazar günü yayınlanan bir bildiride, Hagibis’in neden olduğu geniş çaplı yıkım raporlarından ve can kaybından dolayı üzüntü duyduğunu bildirdi. BM başkanı, mağdurların ailelerine, hükümete ve Japonya halkına derin üzüntülerini dile getirerek, başsağlığı diledi. Yaralananlara acil şifalar diledi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>