Published On: Wed, Oct 9th, 2019

AB’li üyeler “Barış Planı Harekatı”nı görüşmek üzere BM Güvenlik Konseyi’ni “acil” toplantıya çağırdı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Avrupa Birliği (AB) üyeleri, Türkiye’nin Suriye’deki “terör koridoru”nu bertaraf etmek için başlattığı askeri operasyonu görüşmek üzere BMGK’yı “acil toplantı”ya çağırdı.

BMGK’nın AB’li üyeleri Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika ve Polonya, Türkiye’nin Suriye’de kendisine karşı oluşturulan “terör koridoru”nu bertaraf etmek için başlattığı “Barış Planı Harekatı”nı görüşmek üzere 10 Ekim Perşembe günü öğleden önceki oturumda bir araya gelecek.

BMGK 15 üyesi ülkenin katılacağı “kapalı toplantı”, ekim ayı dönem başkanı Güney Afrika başkanlığında gerçekleştirilecek.

Konsey’den bu konuda ilerde olası bir kararın çıkması, veto yetkisi bulunan Rusya’nın ve çoğunlukla da onunla hareket eden Çin’in tutumuna bağlı iken, bir başka veto yetkili ülke (daimi üye) ABD, bizzat Başkan tarafından Suriye konusunda taraf olmayacağını açıklamıştı. Ancak Başkan Trump’ın Suriye’de YPG’ye tırlar dolusu askeri yardımları onayladığı da bölgeyle ve ABD’nin Suriye politikasıyla ilgili bilinen diğer bir gerçeklik.

Başkan Trump’ın yeni atadığı ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft’ın Konsey’e gelebilecek olası bir kararda alacağı tutum da henüz net olarak bilinmiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla Barış Pınarı Harekatı’nın başladığını duyurmuştu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>