ABD Kongresi’nde Trump’ı azletme mesaisi

WASHINGTON – Kongre’nin iki kandından biri olan Temsilciler Meclisi’de Başkan Donald Trump aleyhine başlatılan azil soruşturması ABD gündeminin ilk sırasında yer alırken, Kongre’de yoğun bir azil soruşturması mesai haftasına girildi.

2 Haftalık tatildeki Temsilciler Meclisi’nin İstihbarat, Dışişleri ve Gözetim Komisyonlarının çarşamba günü Başkan Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile 25 Temmuz’daki telefon görüşmesinde adı geçtiği için görevden alınan ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Marie Yovanaviç’in, perşembe günü de istifa eden Beyaz Saray Ukrayna özel temsilcisi Kurt Volker’ın ifadelerini alması bekleniyor.

ABD İstihbaratı Genel Müfettişi Michael Atkinson’la ve muhbirin ihbar mektubunda adı geçen iki kişiyle de basına kapalı oturum düzenlemesi bekleniyor.

Temsilciler Meclisi’ndeki azil oylamasının ise kasım ayında yapılacağı belirtiliyor.

Anketlere göre azil soruşturması

Medya kuruluşu CBS’in Trump’ın azil soruşturmasıyla ilgili anketinde Amerikalıların yarısından fazlası bu konuda soruşturma açılmasını onaylarken, Trump’ın görevden alınıp alınmaması konusunda görüş ayrılığı taşıyor.

Amerikalıların yüzde 55’i Başkan Donald Trump’a azil soruşturması açılmasını onaylarken, yüzde 45’i Trump’ı ise soruşturmanın gereksiz olduğunu görüşüne sahip.

Ankete katılan Demokrat Partililerin yaklaşık 10’da 9’u 10 azil soruşturmasından yana. Demokratlar’ın yüzde 87’si soruşturmaya destek veriyor.

Cumhuriyetçiler’in yüzde 77’si ise azil soruşturmasını onaylamazken, sadece yüzde 23’ü soruşturmasından yana.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.