Karabağ’ın Har-ı Bülbül’ü New York Moda Haftası’nda

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Azerbaycanlı Türk modacı Rufat İsmayil, New York Moda Haftası’ndaki üçüncü defilesinde, Karabağ’ın simgesi Har-ı Bülbül çiçeğinden etkilendiği tasarımlarıyla, modaseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşırken, podyuma Ayşe Hatun Önal baş manken olarak çıktı.

Azerbaycanlı ünlü modacı İsmayil, şu anda Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Şuşa’da yetişen ender orkide türü olmasıyla birlikte birçok edebi esere de konu olan Harı Bülbül’ü New York Moda Haftası’na (NYFW) taşıdı.

İsmayil, Har-ı Bülbül’den esinlendiği “Afffair Har-ı Bülbül çiçeği” (Khari Bulbul Flower) adlı 2020 İlkbahar Yaz koleksiyonunun tanıtımını NYFW’nin ana defilelerinin yapıldığı Spring Stüdyolarında, kalabalık bir izleyici kitlesinin katıldığı defileyle gerçekleştirdi.

AFFFAIR markasıyla Beyonce, Jennifer Lopez, Ashanti, Lil Kim gibi dünyaca ünlü yıldızların tercih ettiği İsmayil’ın New York Moda Haftası’ndaki son defilesi de modaseverlerden büyük alkış toplarken, poyduma 30 yabancı “top model” ile birlikte ünlü Türk manken Ayşe Hatun Önal baş manken olarak çıktı.

İpek, krep şifon ve kristal nakışı ile süslenmiş örgü gibi pastel kumaşlardan oluşan koleksiyonda nane, lila, pembe, mandalina, mor ve kirli beyaz tonlar öne çıktı.

Türk kumaşlarının kullanıldığı kreasyonda Türk el işçiliğiyle 15 bin yarı değerli taş ve Swarovski taşlar defileyi daha da göz kamaştırıcı hale getirdi.

Kanun, ud, keman, tar gibi Azeri-Türk müziği enstrümanları eşliğinde gerçekleştirilen defile, müziğiyle de beğeni topladı.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.