Published On: Thu, Aug 22nd, 2019

BM: Arakanlı kadınlara tecavüz eden Myanmar ordusu soykırım yaptı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan – Birleşmiş Milletler (BM) yayınladığı son raporunda Myanmar ordusunun 2017’de Arakanlı Müslüman kadınlara uyguladığı toplu tecavüzlerin soykırım niyetinin bir göstergesi olduğunu açıkladı.

Geçen yıl yayınladığı raporunda, Myanmar ordusu ve fanatik sivil Budistlerin Arakanlı Müslümanlara karşı BM Soykırım Suçunun Engellenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nde soykırım olarak tanımlanması için belirlenen 5 eylemden 4’ünü işlediğinin açıklayan BM, yeni raporunda, Myanmar ordusunun 2017 yılında Arakanlı Müslüman kadınlara uyguladığı toplu tecavüzlerin Arakan eyaleti başta olmak üzere Kaçin ve Şan eyaletlerinde soykırım niyeti taşıdığını kaydetti.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından yayınlanan raporda, “Askerler, soykırım niyetiyle kadın erkek, çocuk ve trans bireylere sistematik şekilde tecavüz, toplu tecavüz ve cinsel şiddet uyguladı.” ifadelerinin yer alırken, vücutları sigara ile yakılan, bıçakla kesilen ve askeri üslerde seks kölesi olarak tutulan kadın ve kız çocuklarının olduğu bilgisine yer verildi.

Myanmar ordusunun toplu tecavüz vakıalarının yüzde 82’sinden sorumlu olduğu belirtilen raporda, soykırım eylemlerini soruşturmayan ve kimseyi cezalandırmayan Myanmar hükümetinin tüm bu eylemlerin ana sorumlusu olduğu kaydedildi.

Myanmar hükümeti BM araştırmacılarının bölgeye girmesine izin vermemesi nedeniyle araştırmacılar Bangladeş, Tayland ve Malezya’daki bulunan Rohingyalı müslümanların kaldığı mülteci kamplarına gitti. Araştırmacılar, buralarda yardım grupları, düşünce kuruluşları, akademisyenler ve hükümetler arası kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirdiler.

Soykırım suçu içeren bu eylemleri “Grup üyelerinin öldürülmesi, grubun üyelerine ciddi bedensel ya da zihinsel hasar verilmesi, grubun yaşam koşullarının bunun grubun bütününe ya da bir kısmına getireceği fiziksel yıkım hesaplanarak kasti olarak bozulması ve grup içinde doğumları engelleyecek yöntemlerin uygulanması” şeklinde sıralayan BM raporda, “Soykırım niyetine ilişkin doğrudan kanıtlarının nadir olduğu” ve eylemlerde “soykırım niyetinin” olduğu sonucuna ulaşıldığı belirtildi.

BM ve uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle bugüne kadar yüzlerce köyün yok edildiğini belirtirken, BM’ye göre Ağustos 2017’den bu yana Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 745 bine ulaştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>