ABD’de silahlı şiddet ve nefret saldırılarında 24 saatte 29 kişi yaşamını yitirdi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’deki 2020 Başkanlık seçim yarışı tüm hızıyla devam ederken, son 24 saat içinde iki ayrı silahlı şiddet olayında, 29 kişi yaşamanı yitirdi, onlar kişi yaralandı.

ABD’deki beyaz üstünlüğünü savunanların gerçekleştirdiği ırkçı nefet saldırıları başta olmak üzere ülkedeki silahlı şiddet olayları, son haftalarda artarken, silah şiddetine karşı seslerin de yeniden yükselmesine neden oldu.

2015’te Charleston’daki beyaz üstünlükçü 21 yaşındaki bir gencin siyahi Amerikalıların gittiği kilisede 9 kişiyi katletmesinin ardından 2017’de yine beyaz üstünlükçü başka bir ırkçı genç, Charlottesville’de kalabalığın üzerine arabasını sürerek, bir kişinin ölümüne bir çok kişinin de ağır yaralanmasına neden olurken, bu olayı takiben Pittsburgh ve Poway’da sinagog saldırılarında can kayıpları yaşandı. Ülkedeki en son nefret katliamları ise Teksas’ın El Paso kentinde görüldü ve bundan 13 saat sonra da Ohio’nun Dayton kentinde toplu katliam olayı yaşandı.

El Paso’da, ırkçı ve yabancı düşmanı bir genç 20 kişiyi katletti. Dayton’daki silahlı şiddet olayında da 9 kişi yaşamını yitirirken, bu olay bir yıl içinde ülkede gerçekleşen 251’nci toplu katliam olarak kaydedildi.

Demokratlardan çağrı

Kendisi de silah şiddeti sonucunda ölümden dönen ve bu nedenle silahlı şiddete karşı mücadele eden bir vakıf kuran Demokrat Partili eski Kongre Üyesi Gabrial Giffords, Senato’nun çoğunluk lideri Cumhuriyetçi Partili Mitch McConnell’e yaptığı çağrıda, Senatoyu konuya ele almak üzere senatörlerin tatilini yarıda kesip toplanmalarını istedi.

Demokrat adaylardan başta Bernie Sanders olmak üzere bir çok aday, başlattıkları imza kampanyasıyla silah şiddetine ve silah lobisini temsil eden NRA’ya karşı seslerini yükseltmelerini istediler.

Trump’a baskı

ABD’de silah şiddetine karşı sesin daha da yükselmesine neden olan son saldırılar, Anayasa’nın 2. Maddesi’nde garanti altına alınan silah edinme hakkının savuncusu, 2. defa seçilme hedefindeki ABD Başkanı Donald Trump’ın en azından silah edinme konusunda daha geniş bir sicil kaydı araştırması konusunda adım atması için ciddi bir baskı oluşturduğu görülüyor.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.