Türkiye BMGK’dan, YPG/PKK’nın ”meşrulaştırılmaması”nı istedi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Rauf Alp Denktaş BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin, PKK’nın işlediği suç ve ihlallerin belgelenmesini takdirle karşıladığı”nı belirtti ve “teröristlerin tanınma ya da meşruiyet arayışlarına yönelik hiçbir hareketi onaylamayacağı”nı vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi, Turkish Journal’ın önceki hafta ulaştığı Genel Sekreter Antonio Guterres’in 20 ülkedeki savaş ve silahlı çatışma ortamlarında 2018’de devlet dışı aktörler ile devletlerin çocuklara yönelik ihlal, silahlı şiddet ve cinsel şiddet olaylarını belgeleyen “‘Silahlı Çatışmar ve Çocuklar” raporunu konu alan “açık” bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz başkanlık etti. Fotoğraf: Loey Felipe.

Ağustos ayı dönem başkanı Polonya’nın Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz’in başkanlığında yapılan toplantıda bir çok ülke temsilcisi ile birlikte Türkiye’yi temsil eden Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Rauf Alp Denktaş yaptığı konuşmada Konsey üyelerine Türkiye’nin endişe ve taleplerini dile getirdi.

Konumasında, rapordaki bulguların son derece endişe verici olduğunu belirten Denktaş, Suriye’deki krizden en fazla çocukların etkilendiğine ve Suriye rejimiyle birlikte terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’ nin çocuklara yönelik ihlallerinin de raporda belgelendiğini vurguladı.

Denktaş Konsey üyelerine hitabında şunları kaydetti:

”PYD/YPG hiç şüphesiz Suriye’de faaliyet gösteren DEAŞ, El-Kaide, El-Nusra ve diğer terör örgütleriyle aynı taktikleri kullanıyor ve bu gruplardan farklı tutulmamalı ve en az bu guruplar kadar kınanmalı. Genel Sekreter’in son raporu, PKK’nın elindeki ve kontrol ettiği bölgelerde çocuklara uyguladığı korkunç muamelelerini gözler önüne seriyor. ”

Konuşmasında, raporun Suriye’de en fazla çocuğun YPG tarafından alıkonularak özgürlüğünden mahrum bırakıldığının vurgulandığını vurgulayan Dektaş, Türkiye’nin tahminlere göre de PKK’nın çoğu Kürt 700 çocuğu kaçırdığını bildirdi.

“Türkiye, teröristlerin meşruiyet arayışlarına yönelik hiçbir hareketi onaylamayacaktır”

Türkiye’nin PKK’nın işlediği suç ve ihlallerin belgelenmesini takdirle karşıladığını belirten Dektaş, Türkiye’nin kaygısını ise şu ifadelerle dile getirdi:

“Türkiye, teröristlerin tanınma ya da meşruiyet arayışlarına yönelik hiçbir hareketi onaylamayacaktır. Bu nedenle, BM’nin, INTERPOL tarafından kırmızı bültenlenle aranan General Mazloum Abdi olarak bilinen PKK’lı terörist Ferhat Abdi Şahin ile eylem planı imzalamasını kınadık. Aradan cımbızla seçip çıkarmak bir seçenek olamaz.”

PYD/YPG/PKK’nın elinde 40 binden fazla kişinin kanının olduğu bir terör örgütü olduğunu vurgulayan Denktaş, “bu nedenle terör örgütü muamelesi görmelidir, varlığı ve eylemleri hiçbir gerekçeyle meşrulaştırılamaz.” dedi.

Denktaş konuşmasında ayrıca, Türkiye’nin silahlı çatışmalarda çocukların durumunu ele almak için BM’yi tamamen desteklediğini ve bunun için azami özeni gösterdiğini vurguladı.

Türkiye’nin, uluslararası insani hukukun öngördüğü tüm önlemleri aldığını bildiren Denktaş, bu konuda “Elde edilen bilgilerin doğru ve tam olduğunu teyit etmek için özel temsilcinin ofisiyle yakından ve tam bir şeffaflık içinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin silahlı çatışmalardan kaçan çocukların acılarını hafifletmek için elinden gelen herşeyi yaptığını belirten Denktaş üye ülke temsilcilerine şu bilgileri verdi:

“Belinenen nedenlerle Türkiye’ye kaçan 3,6 milyon Suriyeli’den 1,7 milyonu 18 yaşın altındaki çocuklar. Son 8 yılda Türkiye’de 444 binden fazla Suriyeli bebek dünyaya geldi. Türkiye’nin geçici koruması altındaki çocuklara, eğitimden ücretsiz sağlık hizmetine, uygun ve onurlu yaşam koşulları sağlamak için kaynaklarımızı seferber ettik.”

Bu arada bir çok ülke temsilcisi ile birlikte BM Çocuklara Yardım ve Fonu (UNICEF) Başkanı Henrietta H. Fore de toplantıda bir konuşma yaptı.

Fore konuşmasında, hava saldırıları, kara mayınları,
patlayıcı cihazlar, roket saldırıları ve topçu atışlarının
silahlı çatışmada çocuk kayıplarının büyük çoğunluğuna neden olduğunu belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.