Hakan Atilla’nın ABD’deki resmi hapis hayatı sona erdi, haftaya Türkiye’de olacak

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla New York’taki Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesi tarafından 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla tutulduğu cezaevinden tahliye edildi. Atilla, Türkiye gönderilmek üzere ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza İdaresi’ne (ICE) teslim edilirken, resmi işlemlerin tamamlanması için başka bir cezaevine sevk edildi.

Pensilvanya eyaletindeki FCI Schuylkill Cezaevi’nden tahliye edilmesinin ardından Atilla, özgürlüğüne kavuşup Türkiye dönebilmesi için ICE tarafından gerçekleştirilecek bürokratik işlemlerin tamamlanmasını bekleyecek.

Turkish Journal’ın edindiği bilgiye göre, ICE Atilla’yı yine Pensilvanya’da bulunan York County Cezaevi’ne (York County Prison) bu süreyi geçirecek.

Son günlerde Başkan Donald Trump’ın emriyle yoğun bir şekilde yasa dışı göçmenleri gözaltına alıp sınır dışı ettiği için büyük tepki toplayan ICE’nin Atilla’nın sınır dışı işlemlerini salı gününe kadar tamamlaması bekleniyor.

Atilla’nın tutukluğu, 27 Mart 2017 tarihinde New York JFK Havalimanı’nda ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) elemanları tarafından gözaltına alınmasıyla başlamıştı.

Atilla’nın avukatı Halil Uzun tahliyenin ardından yaptığı açıklamada, müvekkili Atilla’nın suçsuzluğunu ortaya çıkaracak temyiz davasının onun Türkiye’ye dönmesiyle kapanmayacağını ve Türkiye’de olduğu sürede bu davanın görüleceğini bildirdi.

Mahkeme jürisi tarafından suçlu bulunan ve mahkeme hakimi tarafından 32 hapis cezasına çarptırılan Atilla’nın cezasından, daha önce cezaevinde tutuklu kaldığı 14 aylık sürenin düşülmesine karar verilmişti.

Cezaevinden tahliye edilen Atilla, sevincini, Twitter üzerinden bir kelimeyle “ELHAMDULİLLAH” diyerek paylaştı.

https://twitter.com/MHakanATiLLA/status/1152205809608253442

Sıkıntıdan çizmeye ve resim yapmaya başladı

Atilla 28 ay tutukluluğu süresinde resim yaparak vakit harcamaya çalışırken, çalışmalarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Atilla paylaştığı bir fotoğrafında elinde Türk bayraklı kupa dikkat çekerken, fotoğrafın altına “Kendi bardağımı kendim yaptım” yazdığı görüldü.

https://www.instagram.com/atillamehmethakan/

Leave a Reply

Your email address will not be published.