THO, Washington’da terör örgütü PKK-YPG’yı masaya yatırdı

WASHINGTON – Düşünce kuruluşu Türk Miras Vakfı (THO), ABD’nin Başkenti Washington’da düzenlediği panelde, Suriye’nin kuzeyinde faaliyetlerini yoğunlaştıran terör örgütü PKK-YPG’yi masaya yatırdı.

Bağımsız Suriye Kürt Derneği Başkanı Abdulaziz Tammo, Yekiti Partisi üyesi Abdullah Kedo, Suriyeli aktivist Faruk Bilal ve Suriye-Amerikan Konseyi üyesi Shlamo Bolts konuşmacı olarak katıldığı “Suriye’deki Savaş: Kürt Perspektifi” başlıklı panele, ABD’li resmi kurum temsilcileri ile düşünce kuruluşları başta olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yoğun bir katılım gösterdi.

Panelde konuşan Suriyeli Bağımsız Suriye Kürt Derneği Başkanı Tammo Suriye’de YPG ve PYD’nin değil sadece PKK’nın olduğunu ve masum Kürtleri hedef aldığını söyledi.

“Kendi topraklarımızda özgür yaşamak istiyoruz PKK’nın istediği gibi değil”

Konuşmasında, “Suriye’de YPG veya PYD diye bir şey yok, sadece PKK var. Biz kendi topraklarımızda, Suriye’de özgür bir şekilde yaşamak istiyoruz, PKK’nın istediği gibi değil.” ifadelerini kullanan Tammo şunları kaydetti:

“Şu anda binlerce Suriyeli olmayan YPG/PKK militanı var. Bunlar Suriyeli Kürtlere ve Türkiye’ye düşmanlar. Türkiye’nin kendi sınırını koruma hakkı var. Suriye’de bir güvenli bölge olursa burası Suriyeli mülteciler için olmalıdır. Burada terör unsurları olmamalıdır.”

Yekiti Partisi üyesi Abdullah Keko da konuşmasında, YPG/PKK’nın Esed rejimiyle anlaşarak birçok kenti rahatça devraldığını belirterek şunları dile getirdi:

“İlk yaptıkları iş, barışçıl protestocuları bastırdılar. Esed gitsin diyenleri bastırdılar. İnsanları öldürdüler, bazılarını kaçırdılar ya da hapse attılar. Bunlar masum Kürtleri hedef alan bir örgüttür. Çocuk yaştakileri askere aldılar, çoğunu kaçırdılar zorla asker yaptılar. YPG/PKK ile rejim arasındaki anlaşmayı iyi anlamamız lazım.”

PKK’ya Esed rejimi desteği

Suriyeli aktivist Faruk Bilal ise paneldeki konuşmasında, Kandil’deki birçok PKK militanının Beşşar Esed rejiminin desteğiyle Suriye’ye geldiğini ve oradaki Kürtler üzerinde ciddi baskı kurduğunu söyledi.

ABD’nin önce yerel unsurlarla samimi bir şekilde çalışması gerektiğini belirten Bilal, “Obama, Esed rejiminin sahada Suriyeli muhalifleri silmesine izin verdi. Bu ABD’nin hatasıydı.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin desteği

Suriye-Amerikan Konseyi üyesi Shlomo Bolts da konuşmasında, ABD’nin YPG/PKK’ya verdiği desteğin temel gerilim noktalarından biri olduğunun altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

“Trump yönetimi, YPG ile Esed rejimi arasındaki ilişkiye daha fazla odaklanmalı. Bugün rejim hala bazı bölgelerde DEAŞ’ı koruyor. Bunun Washington’da daha fazla konuşulması lazım.”

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.