15 Temmuz şehitleri ABD’de panelle anıldı

WASHINGTON – Washington merkezli düşünce kuruluşu Türk Miras Vakfı’nın (THO) “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolahyısıyla düzenlediği panelde konuşan emekli Orgeneral Ergin Saygun, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) karanlık yüzünü anlattı.

“15 Temmuz Darbe Girişiminin 3. Yıl Dönümünde THO Washington’da Türk-Amerikan İlişkileri” başlıklı bir panel düzenledi.

FETÖ’nün ABD’deki okullarıyla ilgili “Killing Ed” adlı belgeseli hazırlayan Mark Hall’ın oturum başkanlığını yaptığı panele, emekli Orgeneral Saygun ve eski Kongre üyesi Ed Whitfield konuşmacı olarak katıldı.

Oturumun başında açılış konuşmasını yapan THO Başkanı Ali Çınar, paneli, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin 3. yıl dönümünde gelinen süreci ve Türk-Amerikan ilişkilerinin son durumunu değerlendirmek amacıyla düzenlediklerini belirtti.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da Türk halkının 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını asla unutmayacağını dile getirirken, NATO müttefiki olarak ABD’nin özellikle elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi konusundaki isteksiz tutumunu eleştirdi.

Büyükelçi Kılıç; “Türkiye’nin, elebaşının halen Pensilvanya’da rahat bir şekilde oturuyor olmasını kabul etmesi mümkün değildir.” dedi.

Panelin oturum başkanı Amerikalı yönetmen Mark Hall da FETÖ’nün özellikle ABD’deki sözleşmeli okullarından kazandığı parayla siyasi etki satın alabilmek için tüm yolları denediğinin altını çizdi.

Orgeneral Saygun ise paneldeki konuşmasında, FETÖ’nün yargı ve emniyetteki uzantılarının kendisi gibi çok sayıda ismi hukuksuz yere hapse attığını belirtti. Saygun “En basit tedavi olma hakkımızı dahi bize çok gördüler.” diyerek, FETÖ’nün ne kadar merhametsiz olduğunu dile getirdi.

1999 yılında ABD’ye gelen Fethullah Gülen’in 20 yıldır burada yasal şekilde kimlerin korumasıyla yaşadığını merak ettiğini belirten Saygun, “Kimler, neden Gülen’i bu ülkede koruyorlar? Bunu bilmeye hakkımız var.” dedi.

Saygun ayrıca Fetullah Gülen için “O asla bir din adamı değildir, Amerika’da böyle değerlendirilmesi tamamen yanlıştır, onun yandaşları da asla merhameti olmayan kişilerdir.” ifadeleri kullandı.

Cumhuriyetçi Parti’den eski Kongre üyesi Ed Whitfield ise konuşmasında ABD-Türkiye arasındaki tüm diyalog ve diplomasi yollarının her zaman açık olması gerektiğini vurgularken, “İlişkilerimizdeki sorunları gidermenin tek yolu diplomasi kanallarımızın daima açık olmasıdır.” dedi. Whitfield, Türkiye’nin bir çok belge sunmasına rağmen, Gülen’in iadesi konusundaki sürecin çok yavaş işlediğini belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.