ABD Çalışma Bakanı baskılara dayanamadı, istifa etti; kararı Trump açıkladı

WASHINGTON – ABD Başkanı Donald Trump, Çalışma Bakanı Alexander Acosta’nın görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Trump Cuma günü Wisconsin ve Ohio eyaletlerine gerçekleştireceği ziyaret öncesinde, Beyaz Saray’ın bahçesinde yaptığı açıklamada, bakan Acosta’nın görevini bıraktığını duyururken, “Harika bir Çalışma Bakanı” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanlık koltuğuna oturduğunan bu yana çok sayıda bakan ve kendisine yakın bürokratla yollarını ayıran ve bir çoğunda da ayrımak zorunda kalan Başkan Trump’ın kabinesindeki son istifa kararı Çalışma Bakanı Acosta’dan geldi.

Savcı olduğu dönemde, reşit olmayan kişileri seks amaçlı insan kaçakçılığına zorlama suçlamasıyla yargılanan milyarder işadamı Jeffrey Epstein’in cezasını hafifletmiş olması nedeniyle sert eleştirilere maruz kalan Bakan Acosta’nın istifası, aralarında Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin de olduğu birçok Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi ve senatörler istafa çağrılarının ardından geldi.

Trump’ın ‘harika bir bakan’ diyerek savunmasına rağmen gelen baskılara dayanamayıp istifa eden Acosta, Amerikalı milyarder işadamı Jeffrey Epstein’in geçtiğimiz hafta New York’ta, çocuk yaştakileri seks amaçlı zorlama suçlamasıyla tutuklanmasının ardından, Başkan Trump ile birlikte eleştirilerin odağında yer alıyordu.

2,5 yılda 8 bakanla yollarını ayırdı

Bakan Trump, yaklaşık 2,5 yıllık görev süresi boyunca sekizi bakan olmak üzere çok sayıda hükümet yetkilisi ve üst düzey bürokratla yollarını ayırırken, en son Çalışma Bakanı Acosta’nın istifa etmek zorunda kalmasıyla, Trump kabinesinde bu bakanlık da vekaleten yönetilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.