BM Genel Sekreteri Guterres’den G20 liderlerine “adil büyümeyi teşvik edin” çağrısı

OSAKA (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Japonya’nın Oska kentinde yapılacak G20 zirvesi öncesinde toğlantıya katılacak liderlere gönderdiği mektupta “adil büyümeyi teşvik edin” çağrısında bulundu.

38 Haziran Cuma günü Japonya’nın ev sahipliğinde Oskada’da başlayacak olan G20 zirvesine katılıp, dünya liderleriyle ikili görüşmeler yapacak olan BM Genel Sekreteri Guterres, zirve öncesinde liderlerine hitaben bir mektup kaleme aldı.

Guterres mektubunda, “G20 üyelerini yalnızca hızlı ve sağlam değil aynı zamanda adil bir büyümeyi teşvik eden politikaların uygulanmasında liderlik etmeye çağırıyorum.” ifadesini kullandı.

Mektubunda, adil büyümenin ekonomik krizlerin büyük insan maliyetleri göz önüne alındığında daha az ekonomik istikrarsızlık olduğu anlamına geldiğini belirten Guterres. “G20 ülkeleri, küresel finansal güvenlik ağını güçlendirmek ve sistemik risklere karşı dayanıklılığını arttırmak için çaba sarf etmelidir. G20 ülkelerini, finansal sistemlerimizin sürdürülebilir hale getirilmesi ve daha uzun sürelerin seferber edilmesini kolaylaştıracak düzenleyici ve diğer politika değişikliklerini üstlenmesi için sürdürülebilir kalkınmanın dayandığı yatırımları yapma çağrısında bulunuyorum. ” ifadelerine yer verdi.

Guterres şunları kaydetti:

“Toplu olarak hareket ederek ve küresel riskleri yöneterek acil olarak, geleceğe yönelik vizyonumuza ulaşmamızın yolunu açabiliriz. G20 merkezi bir rol oynamalıdır. Gerçek bir değişime yol açabilecek bir rol … Sizi kimsenin geride kalmamasını sağlanması için liderlik etmeye çağırıyorum.”

Mektubunda liderleri Eylül 2019’da New York’taki İklim Zirvesi’ne davet eden Guterres şu ifadelere yer verdi:

“G20 üyeleri, en yüksek siyasi düzeyde katılıp, masaya somut eylemler getirerek, insanlar ve gezegen için güvenli ve müreffeh bir gelecek için ortak hedefimizi gerçekleştirme yolunda bize yol gösterebilir.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.