Published On: Mon, Jun 24th, 2019

BM’de zorlu İran mesasi: BMGK, İran-ABD gerginliğine “itidal” ve “diyalog” çağrısında bulundu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) pazartesi günü öğleden sonra yaptığı kapalı toplantıda, İran-ABD gerginliğine karşı diyalog ve tansiyonu düşürme çağrısında bulundu.

BMGK üyeleri, ABD’nin çağrısı üzerine haziran ayı dönem başkanı Kuveyt başkanlığında, Umman Körfezi’ndeki tankerlere saldırılarını ve ABD’ye ait bir insansız hava aracının İran tarafından düşürülmesiyle artan gerginliği kapalı bir toplantıda ele aldı.

2 saat süren zorlu toplantının ardından Kuveyt tarafından hazırlanan basın açıklamasında Konsey üyeleri, en son tanker saldırılarını kınarken, bunu uluslararası enerj kaynaklarına ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdit olarak değerlendirdi.

Kuveyt’in BM Daimi Temsilcisi Mansour el Otaibi, toplantının ardından basına açıklamalarda bulundu. El Otaibi, toplantıda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Rosemary DiCarlo’nun Umman Körfezi’ndeki tanker saldırılarına ilişkin konseyi bilgilendirdiğini ifade etti.

El Otaibi Konsey üyelerinin mutabık kaldığı basın açıklamasında,”Konsey üyeleri, deniz ulaştırması ve enerji teminine, ayrıca uluslararası barış ve güvenliğe ciddi bir tehdit arz eden tanker saldırılarını kınıyor.” ifadesine yer verirken, üyelerin taraflara Körfez’deki gerginliği azaltmak için itidal ve diyalog çağrısı yaptığını vurguladı.

ABD: “Dünyanın şu anda bizim bu görüşümüze katılma zamanı.”

Toplantının ardından basına açıklamada bulunan ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Cohen, “Bizim politikamız İran’ı müzakere masasına getirmek için ekonomik ve diplomatik çabalar olmaya devam ediyor.” dedi. Büyükelçi Cohen açıklamasında, Umman Körfezi’ndeki tankerlere saldırıların sorumlusunun İran olduğunu söyledi.

Konuşmasına “İran, bu tür saldırıların kabul edilemez olduğunu anlamalı. Dünyanın şu anda bizim bu görüşümüze katılma zamanı.” ifadesini kullanan Cohen, “Bizim politikamız İran’ı müzakere masasına getirmek için ekonomik ve diplomatik çabalar olmaya devam ediyor.” dedi.

Almanya, Fransa ve İngiltere endişesini belirtti

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Fransa’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi François Delattre ve Almanya’nın BM Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, konsey toplantısı sonrası basına ortak açıklamada bulundu.

ABD’ye ait insansız hava aracının düşürülmesinden dolayı endişe duyduğunu vurglayan 3 ülke temsilcisi açıklamalarında, “Bu tür gelişmeler, yanlış hesap ve çatışma riski doğuruyor. Gerginliğin azaltılması ve uluslararası kanunlara tam saygı içerisinde bir diyaloğun yürütülmesi çağrısı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca “İtidal göstermek ve silahsızlandırma rejiminin önemli bir ayağı ile topyekün güvenliğimizi baltalayacak herhangi bir eylemden kaçınmak herkesin çıkarınadır.” denildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>