Published On: Sun, Jun 23rd, 2019

Türk vatandaşı “Amerika Rum Ortodoks Başpiskoposu” Elphidophoros’a ABD’de görkemli tören

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Tarihte ilk kez Amerika Rum Ortodoks Başpiskoposluğu’na seçilen Türk vatandaşı Elphidophoros Lambriniadis New York’ta düzenlenen görkemli bir törenle görevine başladı.

1999’dan bu yana görev yaptıktan 20 yıl sonra 91 yaşında emekli olan Amerika Rum Ortodoks Başpiskoposu Demetrios’un yerine seçilen Bakırköy doğumlu 52 yaşındaki Türk vatandaşı Elphidophoros Lambriniadis için New York’un Manhattan bölgesindeki Holy Trinity Katedrali’nde taç giyme töreni düzenlendi.

Yunanistan, Türkiye ve dünyanın bir çok bölgesinden din adamları ve yetkililerin katıldığı törende, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopios Pavlopoulos tarafından gönderilen Yunanistan Cumhurbaşkanlığı Muhafızlarından altı asker de törenlerde yer aldı.

Yunanistan’dan en üst düzeyde Dışişleri Bakanı George Katrougalos törene katılırken, Antakya Ortodoks Hristiyanı olan ABD Sağlık ve İnsan Hizmeleri Bakanı Alex Azar ABD Başkanı Donald Trump’ı temsilen törende “hoşgeldin konuşması” yaptı.

New York Demokrat Parti’den Kongre üyesi Corlyn Maloney ile birlikte Yahudi cemaatinden bir hahamın da bulunduğu törende Türkiye’yi Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu temsil etti.

Bakan Azar’dan “Atina ve Kudüs” vurgusu

ABD’li Bakan Azar konuşmasında, Başkan Trump ve Başkan Yardımcısı Pence’nin selamlarını iletirken, ABD hükümetinin dünya çapında din özgürlüğünü güçlü şekilde desteklediğini belirtti.

Azar, Trump yönetiminin Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması çağrısını vurgularken, Kudüs ve Atina’nın mantık ve inanç geleneğiyle Amerikan medeniyetinin temelini oluşturduğunu belirterek, bu iki merkeze bağlığını bildirdi.

Ailesi yaklaşık 90 yıl önce Lübnan’dan göçen Bakan Azar, konuşmasında Elpidophoros’un annesinin törene Atina’dan geldiğini hatırlattığı sırada, “Es selamün aleyküm” derken, Elpidophoros’un gülümsediği görüldü.

Başpiskopos Elpidophoros da konuşmasında Bakan Azar’a Atina ve Kudüs’e bağlılığını bildirmesinden solayı teşkkür etti.

Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminden tören için gelen yetkililere de teşekkür eden Elpidophoros, 11 Eylül saldırısında büyük zarar İkiz Kuleler yakındaki St. Nicholas Kilisesi’nin restorasyonunun tamamlanmasının birinci önceliği olduğunu belirtti.

Türkiye’den, bir çok Rum asıllı Türk vatandaşı din adamı ve iş adamlarının da katıldığı New York’taki törenin ardından, Hilton otelinde Elpidophoros onuruna yaklaşık bin 500 davetlinin katıldığı bir yemek daveti verildi.

Bir gün önce kentin dini liderleriyle tanıştı

Elpidophoros törenden bir gün önce de cuma günü Appeal of Conscience (Vicdana Çağrı) Vakfı Başkanı, Park Doğu Sinagogu’nun kurucusu ve 50 yılı aşkın hahamlığını yapan Arthur Schneier tarafından ağırlandı. Amerika’nın Yunan Ortodoks Başpiskoposluğunun yeni lideri olarak sinagogun Minskoff Kültür Merkezi’nde düzenlenen resepsiyona katılan Elpidophoros, kentin dini liderleri ve diplomatik topluluk üyeleriyle bir araya geldi.

Rum Ortodoks Amerika Başpiskoposluğu’nun gücü

Amerika Başpiskoposluğu, İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’nde, başkanlığını Patrik Bartholomeos’un yaptığı 12 üyeden oluşan ‘Sen Sinod’ Kurulu denilen ‘Kutsal Meclis’ tarafından oylama sonucunda belirleniyor. Elpidophoros, Amerika’daki tüm Rum kurumlarının da başkanı olarak 11 Mayıs 2019’da yapılan seçimde oybirliğiyle bu tarihi göreve seçilmişti.

Amerikan Ortodoks Kilisesi lideri Başpiskopos, Beyaz Saray’daki Yunanistan’ın Bağımsızlık Günü resepsiyonunun onur konuğu olurken, Başkan tarafından kabul ediliyor. Amerika Başpiskoposluğu, dokuz metropolitlikten oluşan, 550 cemaat kilisesi, yaklaşık 2 milyonluk cemaati ve çok büyük fonlarıyla devasa bir güç ve yapı olarak biliniyor.

Türkçe konuşan ve Türkiye’yi anlayan Türk vatandaşı Elpidophoros’un, aldığı tarihi görevi nedeniyle, Türkiye-ABD-Yunanistan arasındaki ilişkilerde de önemli bir potansiyeli bulunuyor.

(Fotoğraf: Turkish Journal)
(Fotoğraf: Turkish Journal)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>