Published On: Fri, Jun 21st, 2019

Trump, İran’a operasyonu onayladı, sonra geri çekti

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – The New York Times’ın haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran’ın ABD’ye ait dronu düşürmesine cevap olarak İran’a askeri operasyonu onayladığını ancak daha sonra bu kararı geri çektiğini yazdı.

NYT haberinde, Trump’ın onayladığı karara göre Amerikan askeri ve diplomatik yetkililerinin, şafaktan önce, radar ve füze bataryaları dahil olmak üzere bir dizi hedefe saldırı emri bekledikleri iddiasına yer verdi.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve CIA Direktörü Gina Haspel’in Trump’ın İran’a askeri müdahale kararını desteklediği belirtildi.

Beyaz Saray ve Pentagon yetkilileri şu ana kadar New York Times’ın iddialarına ilişkin bir yorumda bulunmadı.

NYT’nin haberinden önce, Beyaz Saray’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Trump, “Çok büyük bir hata yaptılar. Dron uluslararası hava sahasındaydı, bilimsel olarak kanıtlarımız var.” dedi. İran’a saldırı planı olup olmadığınına ilişkin de “Yakında göreceksiniz.” ifadesini kullanmıştı.

Başkan Trump açıklamasında ayrıca, “Sanıyorum bir general veya herhangi biri dronu düşürme yanlışını yaptı. Neyse ki dronda kimse yoktu; eğer olsaydı bu büyük bir itilafa neden olurdu.” dedi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>