Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş, darbeyle devrilen lideri Mursi mahkemede hayatını kaybetti

NEW YORK – Mısır’da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

“Casuslukla” suçlanan Mursi, Mısır devlet televizyonunun haberine göre, mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi.

Erdoğan: “Mursi kardeşimize, şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muhammed Mursi’nin vefatına ilişkin yaptığı açıklamada, “Mursi kardeşimize, şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan açıklamasında, demokratik yollarla, yüzde 52 gibi bir oy almak suretiyle Mısır’a cumhurbaşkanı olan merhum Mursi’yi, demokrasiyi bir tarafa koyarak, işgalci bir edayla, tamamıyla bir darbe ile Mısır’ın başına geçen zalim Sisi’nin, 50’ye yakın Mısırlıyı idam ettirdiğini belirtti.

Erdoğan şunları söyledi:

“Batı, Sisi’nin bu idamlarına hep sessiz kalmıştır. AB üyesi ülkeler idamı yasaklarken ne yazık ki Mısır’da bu katil Sisi’nin davetine icabetle oradaki toplantıya iştirak etmişlerdir. Bu ikiyüzlülük değil, çok yüzlülük. Bir taraftan siz idamı yasaklayacaksınız, Türkiye’nin idamı kaldırmasını isteyeceksiniz ve idamı Türkiye’ye kaldırtacaksınız ama öbür taraftan Mısır’ın bu idam mekanizmalarını çalıştırdığı bir dönemde, hatta ve hatta 7 genci idam ettikleri bir haftanın içerisinde Mısır’da uluslararası bir toplantıya AB üyesi ülkelerin katılmasını tabii hiçbir şeyle anlamak, anlatmak mümkün değil. İşte bu süreç ne yazık ki şurada yaklaşık hemen hemen 5 yılı buldu. 5 yıldır Mursi kardeşimiz cezaevinde ve binlerce arkadaşı ile beraber orada mahkum. Bugün de şüpheleri bir kenara koyuyorum, emrihak vaki olmak suretiyle şehit oldu. Rabbim inşallah sevgili habibiyle beraber haşreylesin. Dualarımız onunla beraber. Tüm onunla aynı yolu yürüyen kardeşlerimin başı sağ olsun. Mısır halkının başı sağ olsun. Ailesine yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.”

Muhammed Mursi daha önceki duruşmalarında, “Yemek yemeyi reddediyorum eğer yeseydim, bir suç meydana gelirdi” ifadeleriyle “zehirleme” teşebbüsüne maruz kaldığını ima eden açıklamada bulunmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.