Çin’in, BM’yi Sincan’a davetine başta ABD batılı ülkeler karşı çıktı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Çin’in, Birleşmiş Milletler (BM) Terörle Mücadele Ofisi Başkanı’nı Sincan’a davet etmesine, başta ABD olmak üzere batılı ülkeler karşı çıktı.

BM Terörle Mücadele Ofisine başkanlık eden kıdemli Rus diplomat Vladimir Voronkov, Pekin’in davetiyesinde Sincan’ın başkenti Urumçi’yi ziyaret etmesi beklenirken, ABD ve İngiltere bu durumdan şikayetçi oldu.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, ABD Genel Sekreteri António Guterres ile cuma günü “Voronkov’un gezisiyle ilgili derin kaygılarını iletti.”

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakan Yardımcısı, böyle bir ziyaretin Sincan’da Uygurlara, etnik Kazaklara, Kırgızlara ve diğer Müslümanlara karşı yürütülen benzeri görülmemiş baskı kampanyası açısından son derece uygunsuz olduğunu” belirtiği ifade edildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü BM Drektörü Louis Charbonneau da BM’ye yaptığı tavsiyede, Voronkov’u Sincan’a göndermek yerine, Guterres’in “siyasi eğitim” kamplarının derhal kapatılması için çağrılması gerektiğini ve BM İnsan Hakları Şefi Michelle Bachelet ve diğer insan Hakları uzmanlarına sınırsız erişimm hakkı tanınması için bastırması gerektiğini söyledi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.