Published On: Wed, May 29th, 2019

ABD’deki toplumu 9 Haziran’da “Amerika Türk Günü”nde New York’ta buluşacak

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’deki Türk-Amerikan toplumu, 9 Haziran’da New York’un Brooklyn ilçesinde düzenlenecek “Amerika Türk Günü” festivalinde bir araya gelecek.

Yaklaşık 500 bin yerleşik Türk’ün yaşadığı ABD’de her yıl düzenlenen Türk Günü bu yıl ilk defa New York’un Brooklyn ilçesinde, Brooklyn Belediyesi’nin önündeki Columbus Park’ta daha kapsamlı bir şekilde festival havasında gerçekleştirilecek.

9 Haziran Pazar günü saat 13:00’de başlayacak olan Amerika Türk Günü festivalinde Mehter Takımı, Karagöz-Hacıvat ve folklor gösterileri ile birlikte, Mustafa Sandal konser verecek.

Türk Günü, New Jersey ve Long Island başta olmak üzere çeşitli bölgelerden Türk-Amerikan Sivil Toplum Kuruluşlarının katkılarıyla ve T.C. New York Başkonsolosluğu’nun koordinasyonunda ve Brooklyn Belediyesi ile işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

Etkinlikle ilgili açıklamada bulunan Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu şunları kaydetti:

“New York ve çevresinde yaşayan Türk-Amerikan toplumu olarak, hiçbir
siyasi yönelim ve fikri farklılık ayırımı yapmadan; ailelerimiz, Türk ve
Amerikalı dostlarımızla, en önemli ortak paydamız olan “Türk Toplumu”
olarak biraraya gelebileceğimiz nitelikte bir etkinlikte buluşmak, toplumumuz için son derece değerlidir.”

Başkonsolosluk, “New York’ta bu yaz, her yer kırmızı-beyaz” sloganıyla gerçekleştirilecek olan Türk Günü’nün amacı ve programla ilgili olarak ise şu bilgileri verdi:

“Mehter Takımı ve folklor gösterilerinin olacağı, kıymetli sanatçımız Mustafa Sandal’ın bir konser vereceği, ebru sanatının ve KaragözHacivat’ın tanıtılacağı, çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik çeşitli etkinliklerin yer alacağı ‘Amerika Türk Günü’nün amacı, Türk toplumumuzu biraraya getirerek ortak toplum bilincimizi güçlendirmek ve kültürümüzü ve kendimizi Amerikan toplumuna doğru şekilde ve layıkıyla tanıtabilmektir.”

Açıklamada, Türk Günü etkinliğinin bir diğer hedefinin ise, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında, 2023 senesinde, New York’un merkezi bir bölgesinde en az 25 bin Amerikalı Türk’ün biraraya geleceği bir etkinliğin düzenlenmesi olduğu” belirtildi.

Konsolosluk ayrıca, bir sivil inisiyatif olan “Amerika Türk Günü”nün hazırlık çalışmalarının, Türk sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirildiğini ve bütçesini kendi imkanları ile karşıladığını kaydetti.Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>