ABD Kongresi’nde bir ilk: Müslüman vekiller, Kongre’de iftar verdi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Müslüman Kongre üyeleri İlhan Omar, Andre Carson ve Raşida Tlaib Kongre’de iftar vererek, bir “ilk”e imza attılar.

ABD Temsilciler Meclisi’ne Demokrat Parti’den seçilen Müslüman üyeler İlhan Omar (Minnesota), Andre Carson (Indiana) ve Raşida Tlaib (Michigan) sivil toplum kuruluşu Müslüman Hukukçular Derneği ile ortak düzenledikleri programla Kongre binasında iftar yemeği verdi.

Amerikan Kongresi’nde ilk defa düzenlenen iftar programı programına, birçok Temsilciler Meclisi üyesi ve Kongre çalışanı da katıldı.

Filistin asıllı Michigan Kongre Üyesi Tlaib, iftar öncesindeki açıklamasında, iftarın tarihi olduğunu vurgu yaparken, etkinliğin “uzun zamandır görünmüyor gibi görünen bir toplumun ayağa kalkması” olarak yorumladı.

Tlaib daha sonra, “Korkuyu tetiklemek ve nefreti teşvik etmek için adaletsizce hedef alınıyoruz. Bu gece adalete, kucaklayıcılığa ve ait olma duygusuna bağlı olduğumuzu tekrar gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny H. Hoyer ve Alexandria Ocasio-Cortez ile birlikte, oğlu Irak savaşında ölen Pakistanlı Müslüman göçmen Khizr Khan (Hızır Muazzam Han) da etkinliğe katılan 100 davetli arasında onur konuğu olarak yer aldı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.