Beyaz Saray’dan, Orta Doğu Barış önerisiyle ilgili açıklama

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Beyaz Saray’ın uzun süredir beklenen Ortadoğu barış teklifinin ilk bölümünde Gazze ve Batı Şeria’da sermaye yatırımının yer aldığı belirtildi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ve Beyaz Saray Ortad Doğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın öncülüğünde hazırlanan “Beyaz Saray Orta Doğu Barış Planı” önerisinin ilk bölümüyle ilgili açıklamada bulundu.

“Altyapı, sanayi, yönetim reformu ve insanlara yatırım ve güçlendirilmesi”nden oluşan 4 ana bileşeni ele alacağı belirtilen barış planı önerisinin ilk bölümünde, Batı Şeria, Gazze ve bölgede sermaye yatırımının teşvik edilmesi ve bu konuda bir çalıştay çağrısının yer aldığı bildirildi.

Beyaz Saray, söz konusu çalıştayın, 25 ve 26 Haziran tarihlerinde Bahreyn’nin Manama şehrinde maliye bakanlarının ve bölge liderlerinin bir araya geldiği toplantıda yapılacağı açıkladı.

Beyaz Saray basın ofisi konuya ilişkin açıklamasında, 25-26 Haziran’da Bahreyn’in başkenti Manama’da ile bu ülkeyle işbirliği içinde “Refah için Barış” adlı ekonomik çalıştayın yapılacağını ve çalıştayın hükümet, sivil toplum ve iş dünyasındaki liderlerin fikir alışverişinde bulunup, stratejileri tartışması ve potansiyel ekonomik yatırımlara destek vermesi için çok önemli olduğunu vurguladı.

Konuyla ilgili CNN’e açıklamada bulunan Kushner de, insanların, büyükbabaların çatışmasıyla çocukların geleceklerinin mahvedilmesine izin verdiklerini belirterek, hazırladıkları planın “şu anda mevcut olmayan, heyecan verici, gerçekçi ve uygulanabilir bir yol” olacağını ileri sürdü.

Beyaz Saray basın ofisi de konuya ilişkin açıklamasında, 25-26 Haziran’da Bahreyn’in başkenti Manama’da ile bu ülkeyle işbirliği içinde “Refah için Barış” adlı ekonomik çalıştayın yapılacağını ve çalıştayın hükümet, sivil toplum ve iş dünyasındaki liderlerin fikir alışverişinde bulunup, stratejileri tartışması ve potansiyel ekonomik yatırımlara destek vermesi için çok önemli olduğunu vurguladı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.