Published On: Fri, May 10th, 2019

Filistin Dışişleri Bakanı El Maliki Trump’ın Orta Doğu barış planını değerlendirdi: “Barış planı değil teslim olma koşulları”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, ABD Başkanı Donald Trump’ın “yüzyılın anlaşması” olarak nitelendirdiği ABD’nin Orta Doğu barış planına ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD yönetiminin girişimleri barış çabaları olarak belirtilemez. Bu girişimler barış planı değil teslim olma koşulları. Para hiçbir şekilde bu planı kabul ettiremez” dedi.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) mayıs ayı dönem Başkanı Endonezya ile BMGK’nın diğer üyeleri Güney Afrika ve Kuveyt tarafından düzenlenen “İsrail İşgali Altındaki Filistin Topraklarındaki Yasa Dışı Yerleşim Yerleri” başlıklı toplantıya katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, “C Bölgesi”nin Batı Şeria’nın yüzde 60’ına karşılık gelmesine rağmen Filistinlilerin sadece yüzde birinden daha azını kullanmalarına izin verildiğini ve Doğu Kudüs’ün de sadece yüzde 13’ünün Filistin bölgesi olduğunu belirten El Maliki, Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarında 600 binden fazla İsrailli yerleşimcinin bulunduğunu söyledi. Maliki ayrıca, İsrail’in işgal ettiği yerleri ilhak etme amacı güttüğünü ifade etti.

Tüm sömürgeciliğin kınanması ve İsrail işgaliyle ilgili bağımsız soruşturma yapılması çağrısında bulunan El Maliki, işgalin Filistinlilerin günlük yaşamın bir parçası haline geldiğini ve kendini ifade dahil vazgeçilmek haklarının ihlal edildiğini belirtti.

Maliki, ABD Başkanı Trump’ın “yüzyılın anlaşması” ve “her iki taraf (İsrail-Filistin) için de doğru bir uzlaşma paketi” olarak nitelendirdiği Orta Doğu barış planına ilişkin açıklamasında ise şu ifadeleri kullandı:

“ABD yönetiminin girişimleri barış çabaları olarak belirtilemez. Bu girişimler, barış planı değil teslim olma koşulları. Para, hiçbir şekilde bu planı kabul ettiremez.”

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki BM’deki toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulundu. (Foto: Turkish Journal)

“Filistin halkı koşulsuz özgürlük, egemenlik istiyor, sınırlı özerklik, boyun eğme değil. Birlikte barış içinde var olmayı istiyor….”

Maliki konuşmasında şunları kaydetti:

”Filistin halkı yıllarca elinin kolunun bağlandığı zincirinin renginin ve boyunun değişmesi için beklemedi, koşulsuz özgürlük, egemenlik istiyor, sınırlı özerklik, boyun eğme değil. Birlikte barış içinde var olmayı istiyor. Duvar ve abluka değil sınırları üzerinde kontrol istiyor. Sadaka değil kaynaklarına erişim istiyor. Başkalarının kölesi değil, kendi kaderlerinin efendisi olmak istiyorlar. Daha azını asla kabul etmeyecek.”

ABD’yi Trump’ın Ortadoğu Doğu elçisi Greenblatt temsil etti

Akşam geç saatlere kadar devam eden toplantıya ABD adına Beyaz Saray Ortadoğu Elçisi Jason Greenblatt katıldı.

Greenblatt toplantıda yaptığı konuşmada BM’yi İsrail’e karşı önyargı olmakla suçlarken, İsrail-Filistin barışı için uzun süredir beklenen Ortadoğu Barış Planı’nın “gerçekçi ve uygulanabilir” olacağını ileri sürerek, planın desteklenmesini istedi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan bakan Maliki, Beyaz Saray Ortadoğu Elçisi Greenblatt’a yönelik eleştirilerde bulundu. Maliki, Greenblatt’ın ABD’li bir yetkiliden çok İsrail adına konuşan bir diplomata benzediği belirtti.

Maliki, ABD’nin planının bağımsız olmadığını sadece İsrail’i koruma ve menfaatlerini gözeten bir plan olduğunu ileri sürdü.

Greenblatt’ın İsrail bölgedeki tek işgalci güç olduğunu ve ABD’nin Kasım 2017’den bu yana ne yaptığını unuttuğunu belirten Maliki, Trump yönetiminin Kudüs’ü başkent olarak tanıması, UNRWA’nın desteğini kesmesi ve Filistin Yönetimi’nin Washington Temsilciliğini kapatması kararlarını hatırlattı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>