Published On: Fri, May 10th, 2019

BM, teröristleri izleyecek program başlattı

BİRLEŞMİŞ MİLLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM), Irak ve Suriye merkezli DAEŞ terörist grubunun bölgesel yenilgisinin ardından şüpheli teröristlerin izlenmesini iyileştirmeyi amaçlayan “GoTravel” adlı “Terörle Mücadele Seyahat Programı” başattı.

Binlerce yabancı terörist, evlerine dönmeye ya da uluslararası barış ve güvenlik için büyük bir tehdit teşkil eden güvenli bölgelere ya da çatışma bölgelerine gitmeye çalışırken, BM Terörle Mücadele Dairesi (UNOCT) terörist seyahatlerini tespit etmek ve bozmak için yenilikçi bir program başlattı.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) yanı sıra, bazı BM terörle mücadele departmanları, ülkelerin seyahat verilerini analiz eden ve ülkelerin algılamasına yardımcı olmak için seyahat verilerini analiz eden “goTravel” adlı bir program Hollanda tarafından BM’ye bağışlanan bir sistemin yeniden yapılandırılmış bir versiyonu olduğu belirtildi.

“GoTravel” programının, yolcu verilerinin toplanması, tanımlanması ve analiz edilmesi yoluyla, yabancı savaşçıların ve ağır suçluların tespit edilmesinde ülkelere yardım etmek için tasarlandığı belirtildi.

Programın açılışında konuşan BM Genel Sekreteri António Guterres, Kenya, Yeni Zelanda ve Sri Lanka’daki son saldırılarını hatırlarak, son yedi yıl içinde teröristlerin dünyanın dört bir yanındaki çatışma bölgelerine, özellikle de Suriye ve Irak’taki terör gruplarına katılmak için 110 ülkeden tahmini olarak 40.000 savaşçının seyahat ettiğini ifade etti.

Program, Hindistan, Japonya, Hollanda Krallığı, Katar ve Suudi Arabistan tarafından finanse edildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>