Published On: Tue, Feb 19th, 2019

Trump’a acil durumu kötüye kullanma davası

SACRAMENTO (TURKISH JOURNAL) – ABD’de 16 eyalet, ABD Başkanı Donald Trump’a, aldığı olağanüstü hal kararının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle dava açtı.

Texas eyaletinden üç mülk sahibi ve bir çevreci grubun ardından, California ve New York başta olmak üzere 16 eyalet, Başkan Trump’tan, Meksika sınırına duvar inşaası için aldığı olağanüstü hal ilan kararından davacı oldu.

Colorado, Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maine, Maryland, Minnesota, Michigan, Nevada, New Jersey, New Mexico, New York, Oregon ve Virginia’dan oluşan 16 eyalet, Kuzey California’daki ABD Bölge Mahkemesi’ne giderek Trump aleyhine dava başvurusunda bulundu.

California Başsavcısı Xavier Becerra başvuru sırasında yaptığı açıklamada Trump’a yönelik şunları kaydetti.

“Bugün, başkanlık yetkilerini kötüye kullanmasını engellemek için Başkan Trump’ı mahkemeye veriyoruz. Başkan Trump’ın, Kongre’nin eyaletlerimizde yaşayan insanların yararına aktarmış olduğu vergi gelirlerini tek taraflı olarak yağmalamasına dur demek için dava açıyoruz. Çoğumuz için, Başkanlık Ofisi bir tiyatro salonu değildir.”

Maryland dışında Demokrat partili valiye sahip ve belediye meclislerinde çoğunluğu elinde bulunduran bu eyaletler, duvar inşasının milyonlarca dolara mal olacağını ve ABD ekonomisine zarar vereceğini savunuyor.

Demokratların Başkan Trump’a, Meksika sınırına duvar için gerekli finansmana onay vermemesinin ardından bütçe onaylanamamış ve federal hizmetler 35 gün süreyle kısmen dururken, ülke tarihinin en uzun süreli hükümetin kapanması olayı gerçekleşmişti.

Duvar için hükümeti kapatan Trump şimdi de olağanüstü hal ilan edecek

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>