BM’de, Rusya’nın başı çektiği Maduro bloğundan güç birliği

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler’de (BM) BM Güvenlik Konseyi’nin veto yetkili ülkeleri Rusya ve Çin’in başını çektiği ülkeler, Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu desteklemek amacıyla bir araya gelip ortak bir açıklama yaparak güç birliği gösterisinde bulundu.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’nın BM’de gazetecilerle düzenleyeceği basın toplantısında Maduro destekçisi ülke temsiclileri bir araya geldi.

Bakan Arreaza’nın basın toplantısı sırasında, BM’de Doğu bloğunun lideri gibi davranan Rusya ile birlikte, Çin, İran, Küba, Suriye, Bolivya, Nikaragua, Filistin ve Kuzey Kore’nin de aralarında olduğu 16 ülkenin temsilcisi sıralandı. Bu ülke temsilcileri arasında Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu veya yardımcısının yer almadığı görüldü.

Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza gazetecilere yaptığı açıklamada,  ABD’yi ülkesinin işçişlerine karışarak, BM Sözleşmesi’ni hiçe saydığını ileri sürdü ve ülkelerin ulusal egemenliğini savunma konusunda destek grubu girişimi başlattıklarını bildirdi.

Arreaza, yeni kurulan destek grubunun önümüzdeki günlerde halkın karşı karşıya olduğu tehlikelerle ilgili farkındalık yaratmak için harekete geçeceğini bildirdi.

Arreaza, “Hepimizin, güç kullanma tehdidi olmadan ve yasadışı zorlayıcı tek taraflı tedbirler uygulanmadan yaşama hakkı var.” dedi.

Bu arada, 193 üyeli BM’de ABD başta olmak üzere, Avrupa ülkeleri İngiltere, Fransa ve Almanya ile Brezilya, Arjantin ve Kolombiya gibi bir çok Latin Amerika ülkesinin aralarında olduğu 50 ülke temsilci de muhalif lider Guaido’ya desteğini açıklayarak diğer grubu oluşturuyor.

Venezuela’daki siyasi kaosta, Maduro’yu destekleyen ülkelerin BM Daimi Temsilcileri, Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza’nın arkdasında bir araya gelerek, Venezuela’nın ulusal egemenliğine müdehaleye karşı güç birliği yaptı. Foto: Cia Pak, UN

 

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.