Published On: Tue, Feb 5th, 2019

Trump, “birliğin durumu” konuşmasında “duvar” için Kongre’den destek istedi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, 2. Birliğin Durumu konuşmasında, büyük tepki çeken seçim sözlerinden olan Meksika sınırına duvar inşaası için Kongre’den destek istedi.

ABD’nin güney sınırına duvar inşaa edilmesi için Kongre’den kaynak talebinde ısrar ederek, ülkenin en uzun süreli “hükümetin kapanması”nda imzası bulunan Başkan Trump, merakla beklenen 2. Birliğin Durumu konuşmasını yaptı.

Trump, Kongre’deki  konuşmasında, birlik mesajından çok, görevinin 2. yılında ABD’yi şimdien “büyük yapttığı”nı vurgulayarak, yasa dışı göçmenleri ülkenin en büyük sorunlarından biri olduğunu ve bir çok sorunun kaynağı olarak ülke güvenliğini tehdit ettiğini ileri sürdü. Kongre’den ülkenin güneyine duvar örülebilmesi için destek isteyen Trump, siyasetçilere “direniş ve intikam politikalarına”na son verme çağrısında bulundu.

ABD’deki insan hakları grupları başta olmak üzere bir çok sivil toplum temsilcisinin Filistin’deki işgalin yasadışı olduğunu ve Filistinlilerin sürekli insan hakları ihlallerine maruz kaldığını dile getirmesine rağmen, Filistin sorununda tek taraflı İsrail’i destekleyen Trump, Kudüs’ün “İsrail’in gerçek başkenti” olduğunu belirtti.

DAEŞ zaferi ve Türkiye için müttefik vurgusu

Hitabında, ABD’nin 7 büyük dış politika sorununa değinen Trump askeri maliyetlerinin yüksekliğine vurgu yaparken, DAEŞ’in büyük ölçüde başarısızlığa uğratıldığını kaydetti. Trump konuşmasının DAEŞ ile ilgini bölümünde, Türkiye’nin adını anmadan, ABD’nin müttefiklerinin DAEŞ’ten kalanları temizlemeye devam ettiklerini ifade etti.

ABD’li askerlerin Ortadoğu’da yaklaşık 19 yıldır savaştığnı belirten Trump, “Afganistan ve Irak’ta yaklaşık 7 bin Amerikan askeri yaşamını yitirdi. Ortadoğu’da 7 trilyon Dolar’dan fazla para harcadık.” dedi.

Trump, Başkan olduğunda, DAEŞ’in, Irak ve Suriye’de 52 bin kilometrekarelik bir alanı kontrol ettiğini belirtirken, Bugün neredeyse bütün bu bölgeyi kana susamış katillerden temizledik. Müttefiklerimizle DAEŞ’den geriye kalanları da temizlemeye devam ederken, Suriye’deki cesur savaşçılarımıza sıcak bir eve hoş geldin karşılaması yapmanın zamanıdır” ifadelerini kullandı.

Yahudi halkını tehdit eden rejim

Konuşmasında İran  Yahudi halkını tehdit eden ülke olarak anan Trump, “Amerika’ya Ölüm’ sloganları savuran ve Yahudi halkını soykırımla tehdit eden bir rejim üzerinden gözümüzü ayırmayacağız.” dedi.

Çin’e yönelik,  “Açıkça söylüyoruz, endüstrilerimizi yıllarca hedef aldıktan, fikri mülkiyetlerimizi çaldıktan sonra artık Amerikalılar’ın işlerini ve gelirlerini çalmanız sona erdi.” ifadelerini kullanan Trump, Venezuela’daki siyasi ve ekonomik krize ilişkin, “Asil özgürlük arayışlarında, Venezuela halkının yanındayız…” mesajı verirken, “İki hafta önce ABD, Venezuela’nın meşru hükümetini ve yeni geçici Devlet Başkanı Juan Guaido’yu resmen tanıdı.” dedi.

Kuzey Kore lideri Kim Zirvesi 27-28 Aralık’ta Vietnam’da

Başkan Trump konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong un ile yapacağı bir sonraki zirvenin Vietnam’da 27-28 Şubat tarihlerinde gerçekleştirileceğini bildirdi.

Başkan Trump Kongre’de yaptığı 2. “Birliğin Durumu” konuşmasında şunları kaydetti:

“Bu gece sınırsız bir potansiyel anda buluşuyoruz. Yeni bir Kongreye başlarken, burada tüm Amerikalılar için tarihi buluşlar elde etmek için sizinle birlikte çalışmaya hazırım.

Milyonlarca vatandaşımız şu anda bizi izliyor, bu büyük odada toplandı, iki parti olarak değil, bir Millet olarak yöneteceğimizi umuyor.

Bu akşam ortaya koyacağım gündem Cumhuriyetçi bir gündem ya da bir Demokrat gündem değildir. Amerikan halkının gündemidir.

Bir çoğumuz aynı temel vaatlerde kampanya yürüttü: Amerikan işlerini savunmak ve Amerikan işçileri için adil ticaret talep etmek; Ulusumuzun altyapısını yeniden inşa etmek ve canlandırmak; sağlık ve reçeteli ilaçların fiyatını azaltmak; güvenli, yasal, modern ve güvenli bir göç sistemi oluşturmak; ve Amerika’nın çıkarlarını öncelikli hale getiren bir dış politika izlemektir.

Amerikan siyasetinde, eğer onu ele geçirme cesaretine sahipsek yeni bir fırsat var. Zafer partimiz için kazanmıyor. Zafer ülkemiz için kazanıyor.

Amerika, bu yıl bize Amerika’nın misyonunun görkemini ve Amerikan gururunun gücünü gösteren iki önemli yıldönümü kutlayacak.

İkinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin rolüne övgü

Haziran ayında, General Dwight D. Eisenhower’ın Büyük Haçlı Seferi olarak adlandırdığı ve Müttefik Avrupa’nın II. Dünya Savaşı’ndaki kurtuluşunun başlamasından bu yana 75 yıl geçti. Uygarlığımızın tiranlıktan kurtarılması için 6 Haziran 1944 D Günü’nde 15 bin genç Amerikalı havadan atladı ve 60 binden fazlası da denizden çıkarma yaptı. İşte bu gece bizimle birlikte bu kahramanlardan üçü: Özel Birinci Sınıf Joseph Reilly, Personel Çavuş Irving Locker ve Çavuş Herman Zeitchik. Beyler, sizi selamlıyoruz.

2019’da, cesur genç pilotların, ayın yüzüne Amerikan bayrağını yerleştirmek için uzayda çeyrek milyon mil yol katettiklerinden 50 yılını kutlarız. Yarım yüzyıl sonra, bu bayrağı ekleyen Apollo 11 astronotlarından biri: Buzz Aldrin bize katıldı. Bu yıl, Amerikan astronotları Amerikan roketlerinde uzaya geri dönecekler.

20. Yüzyılda, Amerika özgürlüğü kurtardı, bilimi dönüştürdü ve tüm dünyanın görmesi için orta sınıf yaşam standardını yeniden tanımladı. Şimdi, bu büyük Amerikan macerasının bir sonraki bölümüne cesurca ve cesurca basmalıyız ve 21. yüzyıl için yeni bir yaşam standardı oluşturmalıyız. Tüm vatandaşlarımız için inanılmaz bir yaşam kalitesi elimizde.

Topluluklarımızı daha güvenli, ailelerimizi daha güçlü, kültürümüzü daha zengin, inancımızı daha derin ve orta sınıfımızı her zamankinden daha büyük ve müreffeh hale getirebiliriz.

Fakat intikam, direniş ve intikam politikalarını reddetmeliyiz – ve işbirliği, uzlaşma ve ortak yararın sınırsız potansiyelini benimsemeliyiz.

Birlikte, onlarca yıllık politik çıkmazı kırabiliriz. Eski bölümleri köprüleyebilir, eski yaraları iyileştirebilir, yeni koalisyonlar kurabilir, yeni çözümler üretebilir ve Amerika’nın geleceğinin olağanüstü vaadini açabiliriz. Karar vermek bizim.

Büyüklük veya ızgara, sonuç veya direnç, vizyon veya intikam, inanılmaz ilerleme veya anlamsız imha arasında seçim yapmalıyız.

Bu gece, senden büyüklüğü seçmeni istiyorum.

Geçtiğimiz 2 yıl boyunca, Yönetimim her iki tarafın liderleri tarafından on yıllardır ihmal edilen sorunların üstesinden gelmek için aciliyet ve tarihi bir hızla ilerlemiştir.

Seçimden bu yana 2 yıldan uzun bir süre önce, daha önce görülmemiş bir patlama olan benzeri görülmemiş bir ekonomik patlama başlattık. 5.3 milyon yeni iş yarattık ve 600 bin yeni üretim işi daha da ekledik – neredeyse herkesin yapmasının imkansız olduğunu söylediği bir şey, ancak gerçek şu ki, daha yeni başlıyoruz.

Ücretler, on yıllardır en yüksek hızda artıyor ve savaşmak için söz verdiğim mavi yakalı işçiler için, diğerlerinden daha hızlı büyüyor. Yaklaşık 5 milyon Amerikalı, yiyecek damgalarından kaldırıldı. Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi bugün görev aldığımdan neredeyse iki kat daha hızlı büyüyor ve dünyanın en sıcak ekonomisinden uzak ve uzak sayılıyoruz. İşsizlik yarım yüzyılda en düşük orana ulaştı. Afrikalı-Amerikalı, İspanyol-Amerikan ve Asya-Amerikan işsizliği bugüne kadar kaydedilen en düşük seviyelere ulaştı. Engelli Amerikalılar için işsizlik de tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı. Tarihimizde her zaman olduğundan daha fazla insan çalışıyor – – 157 milyon.

Çalışan aileler için çok büyük bir vergi indirimi yaptık ve çocuk vergi kredisini ikiye katladık.

Emlak ya da ölüm, küçük işletmeler, çiftlikler ve aile çiftlikleri üzerindeki vergileri neredeyse sona erdirdik.

Çok sevilmeyen Obamacare bireysel zorunlu cezalarını ortadan kaldırdık – ve kritik hasta hastalara hayat kurtaran tedavilere erişimlerini sağlamak için, denemeye başladık.

İdarem görev süresi boyunca kısa sürede diğer yönetimlerden daha fazla düzenleme yapmıştır. Şirketler ülkemize geri dönüyor

İdare, dünyanın önde gelen terör terörü sponsoru: İran’daki radikal rejim ile yüzleşmek için kararlı davrandı.

Bu yozlaşmış diktatörlüğün asla nükleer silah edinmemesini sağlamak için ABD’yi feci İran nükleer anlaşmasından geri çektim. Ve geçen sonbaharda, bir ülkeye uygulanan en zor yaptırımları uyguladık.

Gözlerimizi Amerika’ya ölüme itiraz eden ve Yahudi halkına karşı soykırımı tehdit eden bir rejimden alıkoymayacağız. Anti-Semitizm’in aşağılık zehirini ya da zehirli inancını yayanları asla görmezden gelmemeliyiz. Bir sesle, bu nefreti her yerde ve gerçekleştiği her yerle yüzleşmeliyiz.

Daha aylar önce, 11 Yahudi-Amerikalı, Pittsburgh’daki Hayat Ağacı Sinagogu’na yönelik anti-semitik bir saldırıda öldürüldü. SWAT polisi Timothy Matson top ateşine girdi ve katili kovalayan yedi kez vuruldu. Timothy daha yeni 12. ameliyatını oldu- ama bu gece burada bizimle olmak için buraya geldi. Polis Matson: Kötülük karşısında cesaretiniz için sonsuza dek minnettarız.

Bu gece, Pittsburgh’dan kurtulan Judah Samet’e de katıldık. Katliam başladığında sinagogun yanına geldi. Ancak Yahuda, geçen sonbaharda dar bir şekilde ölümden kaçmakla kalmadı, yedi yıldan fazla bir süre önce, Nazi toplama kamplarında dar bir şekilde hayatta kaldı. Bugün Yahuda’nın 81. doğum günü. Yahuda, yaklaşık 75 yıl önce, toplama kampında 10 ay sonra, ailesiyle birlikte trene bindiklerinde tam anını hala hatırlayabildiğini ve başka bir kampa gideceğini söyledi. Aniden tren durdu. Bir asker belirdi. Yahuda’nın ailesi en kötüsünü canlandırdı. Sonra babası neşeyle bağırdı: “Amerikalılar.”

Bu gece burada bulunan ikinci Holokost mağduru Joshua Kaufman, Dachau Toplama Kampında tutukluydu. Amerikan askerleri tanklarla içeri girerken, bir sığır vagonunun duvarındaki bir delikten izlediğini hatırlıyor. “Bana,” Joshua hatırlıyor, “Amerikalı askerler, Tanrı’nın varlığının kanıtıydı ve gökten düştüler.”

İkinci Dünya Savaşı’nda D Günü’nde savaşan üç askeri onurlandırarak bu akşama başladım. Bunlardan biri Herman Zeitchik idi. Ama Herman’ın hikayesi daha var. Normandiya sahillerine saldırmasından bir yıl sonra, Herman Dachau’yu kurtarmaya yardım eden Amerikan askerlerinden biriydi. Yeryüzündeki o cehennemden Joshua’yı kurtarmaya yardım eden Amerikalılardan biriydi. Neredeyse 75 yıl sonra, Herman ve Joshua bu gece galeride yan yana oturmuşlar, burada Amerikan özgürlüğünün evinde. Herman ve Joshua: Varlığınız bu akşam tüm Milletimizi onurlandırıyor ve destekliyor.

Amerikan askerleri, 1944’ün D-Day’in ilk saatlerinde İngiliz Kanalı üzerindeki karanlık gökyüzü altında yola çıktıklarında, savaş tarihindeki en önemli savaşa doğru kırılgan bir iniş teknesiyle savrulan 18 ve 19 yaşlarındaki genç erkeklerdi.

Bir saatte hayatta kalabileceklerini bilmiyorlardı. Yaşlanıp büyümeyeceklerini bilmiyorlardı. Fakat Amerika’nın hüküm sürmesi gerektiğini biliyorlardı. Sebepleri bu millet ve nesiller henüz doğmamış.

Neden yaptılar? Amerika için yaptılar – bizim için yaptılar.

O zamandan beri olan her şey – komünizm üzerindeki zaferimiz, devasa bilim ve keşif atılımlarımız, eşitlik ve adalete yönelik rakipsiz ilerlememiz – daha önce gelen Amerikalıların kanları, gözyaşı ve cesaretleri ve vizyonları sayesinde her şey mümkün .

Bu Capitol’u düşünün – milletvekillerinin köleliği sona erdirmek için oy kullanmaları, demiryolları ve otoyollar inşa etmeleri, faşizmi yenmeleri, medeni hakları güvenceye almaları, kötü bir imparatorluklarla yüzleşmeleri için bu odayı düşünün.

İşte bu gece, bu muhteşem cumhuriyetin dört bir yanından yasa koyucular var. Maine’in kayalık kıyılarından ve Hawaii’nin volkanik tepelerinden geldiniz; Wisconsin’in karlı ormanlarından ve Arizona’nın kırmızı çöllerinden; Kentucky’nin yeşil çiftliklerinden ve California’nın altın renkli plajlarından. Birlikte, tarihin en olağanüstü ulusunu temsil ediyoruz.

Bu an ile ne yapacağız? Nasıl hatırlanacağız?
Bu kongre kadınlarına ve erkeklerine soruyorum: Önümüzdeki fırsatlara bakın! En heyecan verici başarımız hala devam ediyor. En heyecan verici yolculuklarımız hala bekliyor. En büyük zaferlerimiz hala gelmek üzere. Henüz hayal etmeye başlamadık.

Farklılıklarımızla tanımlanıp tanımlanmadığımızı veya bunları aşmaya cesaretin olup olmadığını seçmeliyiz.

Mirasımızı çarpıp atmayacağımızı ya da Gururlu olarak Amerikalı olduğumuzu ilan edip etmeyeceğimizi seçmeliyiz. İnanılmaz yapıyoruz. İmkansıza meydan okuruz. Bilinmeyeni fethederiz.

Amerikan hayal gücünü yeniden ateşleme zamanı. En uzun zirveyi arama ve en parlak yıldıza bakış açımızı belirleme zamanı. Bu, bizi vatandaşlar, komşular, vatanseverler olarak birleştiren sevgi ve sadakat bağlarını ve hafızayı yeniden canlandırma zamanı.

Bu bizim geleceğimiz – kaderimiz – ve seçimimiz. Senden büyüklüğü seçmeni istiyorum.

Karşılaştığımız denemeler ne olursa olsun, gelebilecek zorluklar ne olursa olsun, birlikte ilerlemeliyiz.

Amerika’yı önce kalbimizde tutmalıyız. Özgürlüğü ruhlarımızda canlı tutmalıyız. Ve biz her zaman Amerika’nın kaderine olan inancını korumalıyız – bu Tanrı’nın altındaki bir millet, dünyanın tüm ulusları arasındaki umut ve vaat ve ışık ve şan olmalıdır! ”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>