ABD’deki güçler savaşı: FBI, Trump’ın eski dostu ve danışmanı Stone’u gözaltına alıp sorguladı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim zaferinde en büyük pay sahiplerinden ünlü siyasi kampanya stratejisti Roger Stone, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından gözaltına alındı ve sorgusundan sonra kefaletle serbest bırakıldı.

Trump eski dostu ve 1980’lerden bu yana farklı dönemlerde stratjist olarak danışmanlığını yapan Stone, Rusya’nın 2016’da ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını soruşturan Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in yürüttüğü soruşturma çerçevesinde, yanlış ifade, rüşvet ve adaleti engelleme gibi hakkındakı 7 suçlamadan Florida’daki evinde FBI tarafından gözaltına alındı.

Sorgulamanın ardından kefaletle serbest kalan Stone, çıkışta zafer işaretleri yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders gözaltı olayının ardından basına yaptığı açıklamada Stone’un gözaltına alınmasının ne Başkanla ve ne de Beyaz Saray’la bir bağlantısının olmadığını bildirdi.

Stone hakkındaki iddianamede, Trump’ın başkanlık seçimlerinde rakibi Hillary Clinton’ın kampanya yöneticisi John Podesta’nın Rus bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilen ve Wikilealks’te yayınlanan e-posta yazışmalarıyla ilgili suçlamalar da yer alıyor.

“Trump aleyhine tanıklık yapmayacağım”

250 bin dolar kefaletle serbest kalan Stone, sorgulamaların siyasi olduğunu söyledi. Basın toplantısında, “Suçsuzum ve onları mahkemede yeneceğim. Bu siyasi bir davadır. Başkan’ın aleyhine tanıklık yapmayacağım” diyen Stone, gözaltına alındığı anları, “29 FBI ajanı 17 araçla evime geldi. Eşimi ve köpeklerimi korkuttular. Telefonla avukatıma ulaşabilirlerdi.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.