Published On: Thu, Jan 24th, 2019

ABD’den BMGK’ya Venezuala konusunda acil toplantı çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – ABD, Venezuela’daki krizi görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı.

ABD’nin BM Daimi Temsilciliği’nin çağrısıyla, BMGK’nın cumartesi günü yerel saat ile 09:00’da “açık” bir oturum düzenlerken, toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da katılması bekleniyor. Bu arada, Venezuala’nın BM Daimi Temsilciliği’nin de, Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’nın da konuşmacılar arasında olması için adının listeye eklenmesi başvurusunda bulunduğu öğrenildi.

BMGK’nın veto yetkili daimi üyeleri Fransa ve İngiltere Maduro’nun meşruiyetini tartışmalı bulurken, Rusya ve Çin Maduro’nun arkasında duran veto yetkili üyeler olarak biliniyor.

BMGK, daha önce Mayıs 2017’de ABD’nin eski Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in çağrısıyla Venezuala konusunda bir araya gelirken, Kasım 2017’deki çağrıda da bir çok konsey üyesinin boykotu nedeniyle resmi olmayan bir toplantı düzenlemişti.

ABD, çarşamba günü Venazuala’daki muhalefet lideri Juan Guaido’yu geçici cumhurbaşkanı olarak tanırken, diğer ülkelere de aynısını yapma çağrısında bulundu. ABD’nin bu girişiminin ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD ile diplomatik bağlarını kesip, ülkenin diplomatlarını persona non-grata (istenmeyen kişi) ilan ederek  Venezuela’yı terk etmeleri için 72 saat süre tanıdığını açıklamıştı.  ABD daha sonra Dışişleri Bakanı Pompeo aracılığıya yaptığı açıklamada, Maduro’nun bu kararına uymayacağını bildirmişti.

ABD, Maduro’nun “ABD’li diplomatlarının ülkeyi terk emte” talimatına uymayacak

Genel Sekreteri Guterres’in Venezuela endişesi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İngilizce ve İspanyolca yaptığı yazılı açıklamada, Venezuela’daki gelişmelerden dolayı endişesini dile getirdi.

Genel Sekreter Sözcülüğü konuya ilişkin açıklamasında, Genel Sekreter Guterres’in “Venezuela’daki gösteriler ve huzursuzluk bağlamında zayiat raporları konusunda endişeli ve bu olayların şeffaf ve bağımsız bir şekilde soruşturulmasını” istediğini kaydetti.

Sözcülük açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu kritik zamanda Genel Sekreter, tüm aktörleri gerginliği azaltmaya ve şiddeti önlemek için herhangi bir tırmanıştan kaçınma konusunda her türlü çabayı sürdürmeye çağırıyor.

Genel Sekreter, bölgedeki tüm aktörlerin, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına tam saygı göstererek, ülkedeki uzun süren krizi ele almak için kapsayıcı ve güvenilir bir siyasi diyalog sağlama konusundaki acil ihtiyacı olduğunun altını çiziyor.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>