Published On: Wed, Jan 23rd, 2019

BM Kıbrıs Barış Gücü Misyon Şefi Spehar BMGK üyelerini bilgilendirdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs’taki BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Elizabeth Spehar, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kapalı oturumunda konsey üyelerine misyonunun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Toplantıda Spehar, BMGK’nın öğleden sonraki oturumunda, üye ülke temsilcilerine adadaki son durum hakkında bilgi verirken, UNFICYP’nin faaliyetleri ve Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla yapılan çalışmalar hakkında bir sunum yaptı.

BM Güvenlik Konseyi’nin 30 Ocak’taki yapılacak oturumunda ise görev süresi 31 Ocak 2019’da sona erecek Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün raporu ele alınırak, misyonun görev süresi oylanacak.

BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Elizabeth Spehar BM Genel Merkez’nde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Foto: Turkish Journal

Konseydeki oturumun ardından gazetecilere yaptığı açıklamalarada bulunan Spehar, Kıbrıs’ta son bir yılda pozitif  gelişme yaşanmadığını söyledi.

Açıklamasında, müzakerelerin başlamadığını ancak Guterres’in geçici danışmanı olarak görevlendirdiği Jane Holl Lute’un taraflarla istişarelerini sürdürdüğü belirten Spehar, “BMGK, iki toplum arasındaki güven artırıcı ilave önlemleri destekliyor.” dedi.

Spehar’ın ardından gazetecilere açıklamada bulunan İngiltere’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen de ülkesinin adadaki barış gücü misyonunun görev süresinin uzatılmasına ilişkin tasarıyı önümüzdeki günlerde konseye sunacağını söyledi.

BM’nin en uzun süreli faaliyette bulunan barış gücü misyonlarından biri olarak her 6 ayda görev süresi uzatılan ve bin 21 kişinin görev yaptığı UNFICYP, 1964’ten bu yana adada bulunuyor.

BM barış gücü misyonlarının sayısının ve bütçesinin azaltılmasını isteyen ABD’nin UNFICYP’da da reform yapılması ve misyondaki barış gücü askerlerinin sayısının azaltılması talebine rağmen, konseyin diğer üyelerinin desteğiyle misyonun görev süresinin 6 ay daha uzatılması bekleniyor.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>