Published On: Fri, Jan 11th, 2019

Bir gencin mülteci kampından ABD okul müdürlüğüne uzanan serüveni

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan – 13 yaşında ailesinden zorla alınarak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’deki (DRC) Mai Mai isyancılarının eline düşen Bertine Bahige iki yıl süren esaretin ardından yaşadıklarını anlattı. Çocuk bir asker olmanın korkunç dünyasında yaşarken kaçmayı başaran Bahige, Mozambik’teki BM Mülteci Ajansı (UNHCR) kampında kendini buldu.

2004’te ABD’nin Maryland eyaletine  yerleştirilen şanslılardan biri olan Bahige, sıkı çalışması, zekası ve  iyimserliği ile Rocky Dağları’nda bir üniversiteden burs kazandı.

BM’de Mültecilerle ilgili Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni destekleyen bir konuşma yapan Bahige, DRC’de doktor olmak isteyen bir çocuktan, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Wyoming’de ilkokul müdürlüğüne uzanan hayat hikayesini anlattı.

“Tüm mülteciler kendilerine bir fırsat verilmesini isterler” dedi.

Bertine Bahige hikayesini anlatırken üzgün bir sesle. “Ailenizin gözlerine bakmak ve hayatınız boyunca bildiğiniz her şeyden tamamen ayrılmak üzere olduğunuzu bilmek, yaşayabileceğiniz en zor şeydir” dedi.

Bertine iki yılını esaret altında geçirdi. Şiddete dayanamadı ve kaçmaya karar verdi. “Yeni bir hayat sürmem için bir şans verildi ve bundan en iyi şekilde yararlanmak istedim” dedi.

Bir balıkçı teknesinde Tanganyika gölünü geçerek, kuru tuzlu balıklarla dolu bir kamyonun arkasına saklandı. Üç gün boyunca yediği balıklar için, “Uzun zamandır yediğim, ilk gurme yemeğimdi” diyerek sözlerine devam etti..

Hangi ülkede olduğunu bile bilmeden Mozambik’te olduğunu öğrendi. Bertine, BM Mülteci Ajansı tarafından yönetilen Maputo mülteci kampında beş yıl geçirdi.

Kampta ortaokul yoktu. Bunun üzerine bazı görüşmelerden sonra Bertine’ye “yeniden yerleştirme için yönlendirileceği” söylendi,  Mültecilerin% 1’inden azı 2017’de üçüncü ülkelere yerleştirildi.

UNHCR’in yeniden yerleştirme programına dünya çapında otuz beş ülke katılıyor. Son yıllarda, ABD, dünyanın en büyük yerleştirme ülkesi oldu, bunu Kanada, Avustralya ve İskandinav ülkeleri izlediler.

2004 yılında Bertine, ABD’de  Maryland eyaletinin başkenti Baltimore’a geldi.  Bertine, “Bana yeni bir hayat yaşama ve kendimi eğitme şansı verildi. Bundan en iyi şekilde yararlanmak istedim.” dedi.

Bertine’nin okuldaki başarısı, Wyoming Üniversitesinden burs kazanma imkanı sağladı. Üniversitede karısıyla tanıştı. Eğitimini tamamladıktan sonra Gillette’de lise öğretmeni oldu. Şimdi iki çocuğu var ve Rawhide İlköğretim Okulu’nun müdürü.

Bertine, “Bu ülke hiçbir şeyi olmayan bir insana şans verdi” dedi.

Tüm mülteciler bir şans verilmesini isterler!

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>