BM’nin bütçesini bir Türk yönetecek

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler’in (BM) yıllık yaklaşık 10 milyar dolarlık genel bütçesini, BM Yönetim ve Bütçe Danışma Komitesi (ACABQ) başkanlığına seçilen Cihan Terzi yönetecek.
Bir Türk daha, BM’nin üst yönetimine üst yönetimine atandı.
1 Ocak 2019’da görevine başlayacak olan Terzi, BM’deki en üst düzey pozisyonlardan biri olan komite üyeliği ve başkanlığına seçilen ilk Türk oldu. 16 farklı ülkeden üyenin bulunduğu kurulda Türkiye, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan tek ülke olarak yer alıyor.
BM Denetleme Kurulu, dünya genelindeki tüm BM birimlerinin denetiminden sorumlu bir kuruluş olma özelliğini taşıyor. BM’nin önemli kollarından biri olan ACABQ 1988’den beri düzenli olarak yıllık raporlarını kamuoyu ile de paylaşıyor.
BM’de en üst düzey görev yapan bir başka isim ise UNDP Başkan Yardımcılığı yapan Cihan Sultanoğlu. Görevine hala devam eden Sultanoğlu Avrupa ve eski Sovyet ülkelerinden sorumlu yönetici olarak çalışıyor.
BM Siyasi İşler Bölümü Siyasal ve Arabuluculuk Birimi Direktörü Levent Bilman ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü de BM’nin üst yönetimde görev yapan Türkler arasında bulunuyor.
Cihan Terzi kimdir?
Cihan Terzi, Ankara Üniversitesi’nde ekonomi alanında aldığı lisans eğitiminden sonra University of Illinois Urbana-Champaign’de İş Yönetimi yüksek lisansı yaptı. BM’de çeşitli görevlerde bulunan Terzi 2006-2015 yılları arasında BM örgütlerinin denetimini yapan BM Ortak Denetim Kuruluna müfettiş olarak atandı ve ayrıca bu kurulun başkanlığını yaptı. Terzi, Ocak 2018’den beri ise BM Yönetim ve Bütçe Danışma Komitesinin 16 üyesinden biri olarak görev yapıyor. Terzi, daha önce Maliye Bakanlığında Vergi Baş Müfettişi, Daire Başkanı ve Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliğinde Maliye Müşaviri görevlerinde de bulundu.
, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.