Trump-Erdoğan Suriye’den çıkışı ve DAEŞ ile mücadeleyi görüştü

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonda ABD’nin Suriye’den çıkışını ve DAEŞ ile mücadeleyi görüştügörüştü.

Trump görüşmeyle ilgili attığı tweet mesajında Erdoğan’la uzun ve yapıcı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti.

Trump mesajında şunları kaydetti:

“DAEŞ, Suriye’deki karşılıklı bağımız ve ABD askerlerinin yavaş ve iyi koordine edilmiş şekilde bölgeden çıkışını görüştük. Uzun yıllar sonra onlar eve dönüyor. Ayrıca genişletilmiş ticareti görüştük.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile önceki yaptığı telefon görüşmesi sonrasında aldığı Suriye’den çeklilme karanını çarşamba günü açıklayan Trump’ın, Suriye’deki ABD askerlerini geri çekeceği emrini Pentagon’a verdiğini bildirmesi, ABD’de ve dünyada  geniş yansımaları olmuştu.

Trump’In kararının ardından Savunma Bakanı Jim Mattis’le Amerika’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk karar tepki niteliğinde istifalarını açıklamışlardı. DAEŞ ile mücadele için bölgede kalınmasını savunan McGurk’un PKK’lı teröristlerle bir resmi de ortaya çıkmıştı.

Bakan Mattis’in yerine Shanan

Başkan Trump attığı bir başka tweet mesajında ise Jim Mattis’ten boşalan Savunma Bakanlığı görevini Savunma Bakan Yardımcısı eski Boeing uçak firması mühendislerinden Patrick Shanahan’ın vekaleten yürüteceğini bildirdi.

Beoing’de 30 yılı aşan görev yapan Savunma Bakan Yardımcısı Shanahan’ın, bakanlık koltuğuna 1 Ocak’ta oturacağını  belirten Trump, önceki günkü tweet mesajında Mattis’in şubatta emekliye ayrılacağını açıklamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.