Published On: Wed, Dec 19th, 2018

Beyaz Saray’dan Pentagon’a Suriye’den asker çekme emri

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Beyaz Saray, Suriye’de bulunan yaklaşık 2 bin ABD askerini en kısa sürede çekmek üzere Pentagon’a emir verdi.

Uzun süredir Suriye’den çekilmeyi hedefleyen ABD Başkanı Donald Trump sonunda çekilmeye karşı ayak sürten Pentagon’a çekilme emri verdi.

Washington Post, Wall Street Journal, Reuters ve CNN, “bir savunma yetkilisi”ne dayandırdığı haberlerinde, Başkan Trump’ın aldığı karar göre ABD’nin askerlerini Suriye’den “tamamen” ve “hızlı” şekilde geri çekmeye başlayacağını bildirdi.

Suriye’den asker çekme konusunda kararlı olan Trump da,  çekilme kararıyla ilgili attığı Twitter mesajında, DAEŞ’i Suriye’de yendiklerini ve başkanlığı döneminde orada tek bulunma nedeninin DAEŞ’i yenmek olduğunu belirtti.

Beyaz Saray’ın açıklaması

Trump’ın Twitter açıklamasının ardından çekilmeyi doğrulayan Beyaz Saray da açıklamasında, ABD’nin, Suriye’deki DAEŞ’e yönelik başarılarının Küresel Koalisyonun ve kampanyasının sona ereceğinin sinyali olmadığını ve  koalisyonun kampanyasında bir sonraki aşamaya geçilirken, ABD askerlerinin Suriye’den eve göndermeye başladığı bilgisine yer verdi.

Beyaz Saray açıklamasında ayrıca,”ABD ve müttefikleri, gerekli olduğunda Amerikan çıkarlarını savunmak için her düzeyde yeniden angaje olmaya hazır. Radikal İslamcı teröristlerin toprak, fon, desteği elde etmesini durdurmak ve sınırlarımıza herhangi bir yolla sızmalarını engellemek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Karar, Erdoğan-Trump görüşmesinden sonra alındı

Beyaz Saray kararın Erdoğan-Trump görüşmesinden sonra aldığını bildirirken, Türkiye’nin Fırat nehrinin doğusuna planladığı askeri harekat hazırlıklarının ve Rusya’nın “ABD’nin Suriye’deki askeri varlığı barışın tesisinin önünde tehlikeli bir engel teşkil etmeye başladı. ABD’nin Suriye’deki varlığı yasa dışı.” şeklindeki ifadelerinin ardından geldiği dikkat çekti.

60 ila 100 gün süreceği belirtilen çekilme planına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı personelinin 24 saatte çekileceği bildirildi.

Pentagon’un açıklaması

Pentagon Sözcüsü Rob Manning de açıklamasında, “şu aşamada bölgedeki ortaklarımızla bu konuda çalışmaya devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Trump’ın DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, 2 hafta önce yaptığı açıklamada, DAEŞ ile mücadelenin son ermesinin uzun dönemli bir insiyafif olduğunu belirterek, hiç kimse, misyonun tamamladığını ilan etmiyor ifadesini kullandı.

Bu arada, Başkan Trump geçtiğimiz günlerde, Suriye’den çekilmeye karşı görüşteki Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un yerine general Mark Milley’i atama kararı aldığını bildirmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>