ABD Senatosu’ndan Prens Selman karşıtı kararlar

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Senatosunda, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı sorumlu tutan tasarı ile Yemen krizinin askeri güçle değil, diplomatik yollarla çözülmesi talep edilen tasarı Senato’dan geçti.

Washington’dan, Yemen’deki insani kriz ve Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Suudi yönetimi ve Velihat Prens Selam’a karşı güçlü sinyaller gelmeye başladı.

Selman’ı sorumlu tutan tasarıyı oylamaya sunan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Sentör Bob Corker, tasarının Genel Kurul’a komitedeki Cumhuriyetçi üyelerin de desteğiyle sunulduğunu bildirdi.  Senatör Corker kararın geçmesinden sonra yaptığı açıklamada ise Senato’nun Kaşıkçı cinayetinden Selman’ı sorumlu olduğunu belirtirken, bunun güçlü bir mesaj olduğunu ve ABD’nin derinden bağlı olduğu değerlere uygun olduğunu ifade etti.

Yemen’de diplomatik çözümün desteklenmesi belirtilen tasarının sunuş metninde, Kaşıkçı cinayetinin kınanmasına vurgu yapıldı.

Yemen’de 12 bin kişinin ciddi açlık sorunu yaşadığı ve Yemen krizinde askeri çözümün olmadığını ifade edilirken, ABD’nin Yemen’deki Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun askeri eylemlerine verdiği desteğe son vermesi istendi.

Bu konudaki karar, 38 senatörün hayır oyuna karşılık 57 senatörün evet oyuyla kabul edildi.

Tasarıların yasallaşması için Temsilciler Meclisi’nden de geçmesi geçmesi gerekiyor.

Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul de açıklamasında, Suudilerin, ABD’de oturum iznine sahip gazeteci Kaşıkçı’yı barbarca öldürmeleri ve parçalamalarının aşabilecekleri bir olay olmadığını ve bunun için yeni bir lider seçmeleri gerektiğini dile getirdiği dikkat çekti.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de dünkü açıklamasında, cinayetin sorumlusunun Suudi yönetimi ve yönetimin başı Muhammed bin Selman olduğunu ve bu olaydan dolayı cezasız kalmamaması gerektiğini vurgulamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.