Published On: Thu, Dec 6th, 2018

Kaşıkçı tasarıları ABD Senatosu’nun gündeminde

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’de Kongre’nin iki kanadından biri olan Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu ABD Senatosu, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan’ın Velihat Prensi Muhammed Bin Selman’ı suç ortağı olarak niteleyen bir tasarının da 3 tasarıyı görüşmek üzere toplanacak.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Corker konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Senato’da üç tasarının görüşülmesinin planladığını belirtirken, tasarıların “Kaşıkçı cinayetinden dolayı veliaht prensin kınanması, Suudi Arabistan’a silah satışlarının askıya alınması ve Yemen’de Suudi öncülüğündeki savaşa Amerika’nın sağladığı yardımların kesilmesini” içerdiğini ifade etti.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Gina Haspel’ın Kaşıkçı cinayeti ile ilgili verdiği brifinge katıldıktan sonraki açıklamasında şunları kaydetti:

“CIA Başkanı’nın yaptığı sunum 12 yıldır dinlediğim en net sunumdu” demişti. Senatörlerin amacı önümüzdeki hafta Pazartesi günü Senato’da oylanabilecek şekilde iki partinin de destek verdiği bir tasarı üzerinde uzlaşı sağlamak. Suudi Arabistan’a en sert tepkiyi gösteren deneyimli isimlerden biri olan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham “Silah satışının askıya alınması ve Yemen savaşına desteğin kesilmesini istediğimiz konusunda pek çok kişi arasında bir mutabakat var. Bunu en iyi nasıl başarabiliriz, buna bakıyoruz”

Temsilciler Meclisi’nde ise bu tasarıları gündemine alması beklenmese de Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın lideri (Çoğunluk Lideri) Nancy Pelosi yaptığı açıklamada, istihbarat yetkililerinin gelecek hafta Kaşıkçı konusunda Kongre üyelerini bilgilendireceğini kaydetti.

Bu arada, haftaya Senato’da Yemen tasarısının da oylamaya sunulacağı belirtilirken, bu tasarının da Temsilciler Meclisi’nin gündemine yer alması beklenmiyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>