Published On: Thu, Nov 29th, 2018

Küresel güven azaldı, “dünyamızın acil küresel liderliğe ihtiyacı var”

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres , Arjantin’deki G20 uluslararası konferansının arifesinde ve önümüzdeki hafta Polonya’nın Katowice kentinde yapılacak olan COP24 iklim konferansının öncesinde, “küresel güvenin azaldığı bir zamanda” küresel liderliği hızlandırma çağrısında bulundu.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde, gazetecilere yaptığı basın toplantısında, Bay Guterres, katıldığı her iki toplantının da çok önemli bir anda geldiğini belirtti. “Dünyamız açıkça bir güven kriziyle karşı karşıya. Küreselleşmenin gerisinde kalan hükümetlere ve kurumlara güven yitirildi ”dedi.

“Eşitsizlik, özellikle uluslar içinde yaygın ve artış gösteriyor.  Ticaret anlaşmazlıkları tırmanıyor. Ve jeopolitik gerginlik küresel ekonomiye daha fazla baskı yaratıyor.

”BM Genel Sekreteri iklim değişikliğinden dolayı ortaya çıkan sıkıntılardan örnekler vererek, Salı günkü BM Çevre raporundan söz etti. Raporda yer aldığı gibi, 21. yüzyılın sonuna dek beş kat artış gösterecek olan küresel ısıyı 1.5 derecede tutabilmek için çağrıda bulundu. Dünya Meteoroloji Örgütü, karbondioksit seviyelerinin 3 milyon yılda görülmeyen seviyelere yükseldiğini açıkladı.

Guterres, hemen harekete geçmenin önemini vurgulayarak, iklim değişikliğinin sosyal, ekonomik ve çevresel maliyetlerinin yüksek olacağından söz etti. “Harekete geçilmemesi, küresel ekonomiye mal olabilecek daha fazla felaket ve acil durum, aynı zamanda hava kirliliği anlamına geliyor. Bu da küresel ekonomiye 2050 yılına kadar 21 trilyon dolarlara mal olabilir ” dedi.

Öte yandan, ”kararlı iklim çalışmaları, sadece ısı artışını yavaşlatmayacak, ekonomiler, çevre ve halk sağlığı için de iyi olacaktır. İklim konusundaki çözümler fırsatları temsil ediyor ve teknoloji bizim için mevcuttur” diyen Genel Sekreter “Bunlar geleceğimiz için akıllı yatırımlardır. Yeşil iş gerçekten iyi bir iştir.”  dedi.

Genel Sekreter, iklim değişikliğinin hafifletilmesi ve uyarlanması için, 2020 yılına kadar gelişmekte olan dünyamızı desteklemek amacıyla yılda 100 milyar dolar seferber etme taahhüdünde bulundu. Almanya’nın, Çarşamba günü Yeşil İklim Fon’una 1.5 milyar dolarlık bağış duyurusu yapmasını memnuniyetle karşıladı. Guterres, “G20 üyelerinin (sanayileşmiş ülkeler grubu) sera emisyonlarının dörtte üçünden fazlasından sorumludur. Ayni zamanda, G20 üyelerinin emisyon eğrisini aşağıya çekme gücüne sahiplerdir. Bu ülkelerin, hem azaltma hem de uyum için gereken finansmanı sağlayacak kaynakları da mevcuttur. ”  dedi.

Buenos Aires’te Cuma günü G20’nin açılışı öncesinde, Genel Sekreter, iklimin oluşturduğu insan refahı için “giderek artan” tehditlere karşı uyardığı 20 ülkenin Devlet Başkanlarına bir mektup gönderdi. Mektubunda, değişim ve eşitsizliğin artması, “küreselleşmeyi herkes için sürdürülebilir kalkınmaya doğru yönlendirmek” için çok taraflılığı koruma ve yenileme ihtiyacı doğurduğunu söyledi.

2030 Sürdürülebilir kalkınma hedefine ulaşmak için, Genel Sekreter Guterres, BM’nin dünyayı daha iyi hale getirme konusundaki planı için, G20 liderlerinin öncelik vermesi gereken 7 alanı özetledi: Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi, Sürdürülebilir Kalkınma için Finansman, İklim Eylemi, Sürdürülebilir Gıdaların Geleceği, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi, İşin Geleceği, Göçmenler ve Mülteciler. 

Genel Sekreter, mektubunu liderlerin zamanımızın zorluklarına cevap veren ve işbirliği ruhunu koruyan liderler olduğunu dile getirerek bitirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>