Published On: Tue, Nov 27th, 2018

Guterres’ten Rusya ve Ukrayna’ya itidal çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juilet İnan – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres Karadeniz’de Kırım Yarımadası yakınında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginliği endişe duyduğunu bildirerek, taraflara itidal çağrısında bulundu.

Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric 25 Kasım’da Kerch Boğazı’nda Rus ve Ukrayna gemileri arasında yaşanan gerginlikle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Genel Sekreter Guterres’in taraflara çağrısına yer verdi.

Dujarric açıklamasında, Guterres’in her iki tarafı da azami derecede itidalli davranmaya ve gerginliği azaltmak için atılması gereken tüm barışçıl adımları gecikmeden atmaya çağırdığını kaydetti.

Tarafların ilgili uluslararası enstrümanlar altında biri birbirlerinin hak ve yükümlülüklerine tam olarak riayet etme ihtiyacının altını çizen Guterres, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içerisinde, ilgili BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak egemenlik ve toprak bütünlüğüne tam olarak saygı gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Rusya’nın, pazartesi sabah saatlerinde Azak Denizi’nde karasularını ihlal ettikleri gerekçesiyle üç Ukrayna gemisini alıkoymasının ardından iki ülke savaşın eşiğine gelmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>