Published On: Mon, Nov 19th, 2018

Çavuşoğlu, BM’de Genel Sekreter Guterres ile Kaşıkçı cinayetini görüştü

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan-  ABD’de resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler’deki (BM) BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le yaptığı görüşmede Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini görüştü.

BM’deki Medeniyetler İttifakı toplantısı için New York’ta bulunan  Çavuşoğlu, New York’taki temasları çerçevesinde BM Genel Sekreteri Guterres’le BM Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Görüşmede, Kaşıkçı cinayetinin de gündeme geldiği belirtilirken, Türkiye’nin BM’den cinayetle ilgili bir soruşturma talebinde bulunmadığı bildirildi.

Çavuşoğlu, görüşmede uluslararası bir soruşturma talebinde bulunup bulunmadığına ilişkin soruya verdiği yanıtta konunun tüm yönleriyle konuşulduğunu belirtti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de görüşmeye ilişkin yapıtığı açıklamada, “Çavuşoğlu ve Guterres, Yemen, Suriye, Kıbrıs ve Cemal Kaşıkçı cinayetini görüştü. Uluslararası soruşturma konusuna ilişkin resmi bir talep almadık.” ifadesine yer verdi.

Medeniyetler İttifakı toplantısına katıldı

BM Genel Merkezi’ndeki Medeniyetler İttifakı 8. Küresel Forumu’na katılan bakan Çavuşoğlu, bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, 14 yıl önce Türkiye ve İspanya’nın öncülüğünde başlayan çalışmaların zamanlamasının önemine dikkat çekti Çavuşoğlu dünyada nefret, ayrımcılık ve kutuplaşmanın giderek arttığını belirti.

Dünyadaki aşırıcılık, İslamafobi, nefret ve polarizasyondaki yükselişe geçtiğini belirten Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Çeşitlilik zenginliktir. Avrupa ülkelerinde popülizm ve aşırı sağ yönetimler artıyor. Fobiler, ırkçılık, ayrımcılık ve İslam karşıtlığı da artan mülteci göçlerine paralel bir oranda yükseliyor. Müslümanlara karşı nefret artıyor”

Çavuşoğlu Türkiye’nin, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yaptığını belirtirken şu ifadeleri kullandı:

“Bu kolay mı? Hayır hiç de kolay değil. Fakat yapılması en doğru şey. Yeni evleri olarak ülkemize göçen insanlar toplumumuzu zenginleştirdi”

Bu arada, UNAOC Yüksek Temsilcisi Nasır Abdülaziz El-Naser’in ev sahibliğindeki toplantıya, 2005’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Medeniyetler İttifakı’na eş başkanlığı yapan dönemin İspanya Başbakanı  José Luis Rodrígues Zapatero ve eski Slovenya  Cumhurbaşkanı Danilo Türk de katıldı. Turcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça da öğleden sonraki Özel Sektör Forumu’nda bir konuşma yapacak.

Suudi gazeteci Kaşıkçı 2 Ekim’de, evlilik ile ilgili bir belge almak için bulunduğu İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda  öldürülmüştü. ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA), Kaşıkçı’nın Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın emriyle öldürüldüğü sonucuna vardığı açıklanırken, Kaşıkçı’nın cesedine hala ulaşılamadı. Suudi Arabistan’da cinayetle ilgili olarak 5 kişiye idam cezası verdiğini açıklamıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>