Published On: Fri, Nov 16th, 2018

BM’den, açlık riski yaşayan Yemen’e gıda yardımı çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan – Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley, dünyanın en büyük insani krizi karşısında, Yemen’e yardımının yapılabilmesi için savaşın tüm taraflarına, korkunç savaşa son vermelerini istedi.

Beasley üç günlük Yemen ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, insani yardım için kritik bir liman kenti olan ve ülke nüfusunun, gıda, yakıt ve ilaç ithalatının yüzde 70’inin giriş kapısı Hüdeyde’ye yapılan saldırılar konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Ülkede 18 milyon kişinin açlık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu bildiren Beasley şunları kaydetti: 

“WFP’nin yardım çabaları, Hüdeyde çevresinde şiddetli çatışmalar sebebiyle, ağır bir şekilde engelleniyor. Beasley, savaşın acı sonuçlarının, Yemen halkını nasıl etkilediğini, bir hastaneyi gezerken, yetersiz beslenmiş küçük çocukların, bir deri bir kemik kalmış, minicik bedenleri, nefes almakta güçlük çekerek yattıklarını, kendi gözleriyle görmüş bir yetkili olarak:  ‘Çocuklar yaşasın ve insanlar hayatlarını yeniden inşa etsinler. Buna izin verin’”

Beasley hastanelerdeki durumla ilgili olarak ise bir doktor, her gün hastaneye gelen 50 çocuktan 30’unu geri eve gönderip ölüme terk etmek zorunda kaldıklarını çünkü kapasitelerinin sadece 20 kişi olduğunu bildirdi.

WFP, her ay gıda desteğiyle 7 ila 8 milyon insana ulaşıyor. Hızla artan açlık sorunu karşısında, ajans 12 milyona yakın kişiye sunmak üzere, yiyecek ve nakit yardımı sağlamaya hazırlanıyor.

Açıklamasında, limanın, insani yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaşımını sağlamada oynadığı rolün önemini vurgulayan Beasley, “Her ne pahasına olursa olsun, bu limanı korumamız ve en yüksek kapasitede çalışabilmesini sağlamamız gerektiği konusunda, dünyaya, açık bir mesaj vermek için, buradayım. Çünkü eğer yapmazsak insanlar öleceklerdir” dedi.

WFP Başkanı Beasley, çatışmalar nedeniyle, çökmüş olan ekonominin, yeniden başlatılması gerektiğini vurgularken, “Böylece insanlar gıda ve diğer temel ihtiyaçlarını gidermek için, gereksinim duydukları paraya sahip olabilecekler” ifadesini kullandı. Beasley, bunun da ancak barışla mümkün olabileceğini bildirdi.

28 milyonluk Yemen’de Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birliklerince desteklenen hükümet güçleri arasında 3 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirirken, 22 milyondan kişi insani yardıma vey korumaya ihtiyaç duyuyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>