Published On: Tue, Nov 13th, 2018

BM: Sadece Asya’da 2050’ye kadar her yıl antibiyotik karşı direnç 5 milyon insanı öldürebilir

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Juliet İnan – Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarına göre, 2050 yılına kadar, her yıl, yalnızca Asya kıtasında, antibiyotik ilaçlara veya antimikrobiyallere karşı direnç, beş milyon insanı öldürebilir.

Enfeksiyonlarla mücadelede, birçok antibiyotik artık etkili değildir. Çünkü bu enfeksiyonlar ilaclara karşı direnç geliştirmiştir. 

BM’in “küresel sağlık tehdidi” olarak adlandırdığı, antimikrobiyal direnç (AMR) nedeniyle meydana gelen ölümler, yıllık kanser ölümlerini aşabilir.

12 Kasım 2018, Pazartesi, Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası (WAAW) ‘nın açılışında, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Sağlık Örgütü ve BM Çevre Programı’nı içeren BM kuruluşları, antibyotiklerin, insanlarda, hayvanlarda ve tarımda daha sorumlu bir şekilde kullanılmasını istedi.

Bu yıl, ‘antibiyotikleri dikkatli kullanın’ mesajı verilen farkındalık haftasında, iyi bir tarım ve gıda güvenliğini teşvik ederken çiftlik hayvancılığı, su ürünleri yetiştiriciliği ve bitkisel üretimdeki enfeksiyonları önlemek amacıyla etkili, eylem planlarına odaklanma mesajlarına da yer verildi. 

FAO, antimikrobiyalleri parazitik, bakteriyel, virüs ve mantar enfeksiyonları önleyen ve tedavi eden ilaçlar olarak tanımlar. Ancak, sağlık uzmanları tarafından antibyotiklerin aşırı kullanımı ve tarım sektöründeki yanlış kullanım, birçok enfeksiyonla mücadelede antibyotiklerin artık etkili olmadığını göstermektedir. 

FAO Genel Direktörü ve Asya ve Pasifik Bölgesel Temsilcisi Kundhavi Kadiresan, antibiyotiklerin toprağa, suya ve çevreye çok daha fazla ulaşabildiklerini ve böylece mikroplara daha fazla direnme ortamı sağladıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler, antimikrobiyal direnci (AMR), Ebola ve AIDS (HIV) kadar aciliyetle ele alınması gereken, önemli ve öncelikli bir sağlık problemi olarak görüyor. 

Üç Birleşmiş Milletler kuruluşu, FAO, Dünya Sağlık Örgütü ve BM Çevre Programı, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) ile ortaklık kurarak, antimikrobiyal direnci (AMR) tehdidiyle mücadele etmenin yollarını araştıran, yeni bir yayın başlattı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>