ABD’de Temsilciler Meclisi’nin kontrolü Demokratlara geçti

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de yapılan ara seçimlerde, Demokratlar en az 23 koltuk kazanarak, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’ndeki kontrolünü ele geçirmek için gereken 218 sandalyeye ulaştılar.

ABD’de 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamının, 100 sandalyeli Senatonun ise 35’inin yeniden belirleneceği ara seçimlerden Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Demokratlara geçti. Böylelikle eski Temsilciler Meclisi Başkanı California’dan Kongre üyesi Nancy Pelosi yeniden başkanlık koltuğuna oturacak.

ABD, halkın yoğun ilgi gösterdiği, seçim sandıklarının bulunduğu yerlerin önünde uzun oy verme sıralarının oluşturduğu bir ara seçim gerçleştirdi.

Seçimler kadınların büyük bir zaferine sahne olurken, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Demokratlara geçti. Kazanan kadın adayların çoğunluğunu Demokrat partililerin oluşturduğu seçimde, sağlık sigortası belirleyici rol oynadı. Seçimde belirleyici faktör olarak ekonomi ve göçmenlik konusu ise sağlık sigortasından sonra geldi.

Seçimde adaylar, medyada toplam 1 milyar dolarlık reklam yayınlattırlar ve bunun önemli bir bölümü Florida eyaletinde gerçekleşti.

Demokratik Sosyalist aday en geç Kongre üyesi

New York’ta Latin Amerika kökenli 29 yaşındaki yenilikçi sosyalist demokrat Alexandria Ocasio-Cortez en genç Kongre Üyesi seçildi.

Cortez seçimle ilgili açıklamasında, “İşçi sınıfı Amerikalıyım, annem evlerde temizlik yaptı ve okul otobüsleri kullandı. Bu nedenle ABD’de işçi sınıfının ne manaya geldiğini anlıyorum ve liderliğimizin bu bakış açısına sahip olması çok önemli.” ifadelerini kullandı.

2016 Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti içinde Hillary Clinton’a karşı Bernie Sanders’i destekleyen Ocasio-Cortez, daha önceki bir televizyon röportajında “Demokratik sosyalizmin benim için tanımı, modern, ahlaki ve varlıklı bir toplumda, hiçbir Amerikalı’nın yaşamak için çok fakir olmamasıdır” ifadelerini kullanmıştı.

İki Müslüman kadın ABD Temsilciler Meclisinde

ABD’de Michigan ve Minnesota eyaletlerinden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar seçilerek, Temsilciler Meclisi’ne giren ilk kadın vekil olarak tarih yazdılar.

Filistin asıllı Tlaib, Michigan eyaletinin 13. bölgesinden Temciler Meclisi’ne girerken, Somali asıllı Omar da Minnesota eyaletinin 5. bölgesinden seçildi.

İlk kadın yerli Amerikalılar

Ho-Chunk Kabilesinin üyesi Sharice Davids Kansas’tan ve Laguna Pueblo Kabilesi üyesi Debra Haaland da New Mexico’dan Temsilciler Meclisine seçildiler. Meclisin bu iki yeni kadın üyesi, ilk yerli Amerikalı kadın meclis üyeliği kazanarak tarih yazdılar.

Michigan marihuanayı yasallaştıran 10’uncu ABD eyaleti

Her eyalet farklı konularda referandum soruları da içerirken, Michigan’da seçmenler, marihuananın kullanımının yasallaşması için oy verdi. Michigan böylelikle marihuananın yasallaştığı 10’uncu ABD eyaleti oldu.

Mississippi’de adaylar eşit oy aldığı için, semenler 27 Kasım’da yeniden sandığa gidecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.