Published On: Sat, Nov 3rd, 2018

Osmanlı döneminde kaçırılan 3 bin yıllık heykel ABD’de 31 milyon dolara satıldı

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 1859’da, İngilizler tarafından Musul’dan kaçırılan 3 bin yıllık heykel ABD’de yapılan açık artırmada 31 milyon dolara satıldı.

Asurlular dönemine ait 3 bin yıllık bir taş kabartma eser, 1860 yılından bu yana antik heykelleri barındıran ABD’deki en büyük Episcopal din okulu “Virginia Theological Seminary” adına, Christie’s Müzayede Evi tarafından 10 ila 15 milyon arsında tahmini bedelle satışa çıkarıldı.

Christie’s’in New York merkezindeki açık artırmada eser tahmini bedelinin çok üzerinde, 31 milyon dolara alıcı buldu.

3 bin yıllık eser ilk olarak, İngiliz arkeolog Sir Austen Henry Layard tarafından 1859 yılında Amerikalı bir misyoner olan Henri Byron Haskell’e satıldı. Haskell de eseri, 1860 yılında Virginia eyaletinin Alexandria kentindeki “Virginia Theological Seminary” adlı din okuluna verdi.

Christie’s New York’un Uluslararsı Antikalar Bölümü Başkanı G. Max Bernheimer, Musul’dan getirilen eserin, Amerikan kara sularına ulaşan antik sanatın bilinen ilk örneklerinden biri olduğunu bildirdi. Yaklaşık 2 metre yüksekliğinde eser, Apkallu olarak bilinen bir tanrıyı tasvir ediyor. Çok iyi korunan ve ustaca muhteşem detaylarıyla dikkat çeken eser, 3 bin yıl öncesine bir bakış imkanı sunuyor. Bu tür eserler, Asur kralları tarafından devasa saraylarının duvarlarını süslemek için sıklıkla kullanılmıştır. Asur’un en başarılı hükümdarlarından olan II. Ashurnasirpal (MÖ. 883-859) Asur imparatorluğunun başkentini Assur’dan alarak Nemrud şehrine taşımış ve orada devasa bir tapınak inşaa ettirmişti.

Londra’daki “British Museum”, New York’taki Metropolitan Müzesi ve Brooklyn Müzesi ile Connecticut’taki Yale Üniversitesi Sanat Galerisi dahil dünya çapında yaklaşık 60 müze, Ashurnasirpal’in sarayından antik kabartmalara sahip bulunuyor.

İngilizler tarafından Osmanlı’dan kaçırılan heykelle ilgili Irak Kültür Bakanlığı’nın UNESCO, İnterpol ve Birleşmiş Milletler üzerinden yaptığı iade veya açık artırmanın durdurulması talebi konusunda adli bir karar çıkarılamaması sonucunda satış gerçekleştirilmiş oldu.

Osmanlı döneminde İngilizlerin Musul’dan kaçırdığı 3 bin yıllık heykel ABD’de açık artırmada

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>