Published On: Fri, Nov 2nd, 2018

BM Genel Sekreteri Guterres’ten Yemen’de çatışmalara son verme çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM’de basına yaptığı açıklamada, Yemen’de ülkeyi bir “uçurum”dan geri çekmek için şiddete son verilmesi ve savaşı sona erdirmeye yönelik müzakerelere ivme kazandırılması çağrısında bulundu.

Genel Sekreter Guterres, BM Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Yemen’deki devam eden savaşın derhal durdurulması çağrısı yaparak, ülkeden yaşanan insani krize vurgu yaptı.

Yemen’deki şiddetin büyük bir insani krize neden olduğunu belirten Guterres, “Şiddet, öncelikle kritik altyapının olduğu ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde derhal olmak üzere, her yerde durmalıdır.” dedi.

Dünyanın en derin insani krizi

Açıklamasında, “Yemen bugün bir uçurumun kenarında duruyor” diyerek, BM yardım kuruluşlarının milyonlarca insanın bu çatışmada kıtlığın eşiğine itilebileceği korkusu yaşadıklarını belirten Guterres, 14 milyon kişinin, kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısını yaptı. Guterres konuşmasında, Yemen’de dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı kaydetti.

“Anlamsız şiddet döngüsü”nü durdurma fırsatı

Yaklaşmakta olan felaketi engellemek için acilen atılması gereken 4 noktaya dikkati çeken Guterres, bunları şöyle sıraladı: “Özellikle nüfusun yoğun olduğu ve kritik altyapının bulunduğu bölgelerde çatışmalara derhal son verilmesi, ticari ve insani gıda, yakıt gibi ürünlerin kısıtlama olmaksızın ülkeye girişine izin verilmesi, döviz kurunu dengeleme ve maaşları ödeme gibi kritik adımlar atılarak Yemen ekonomisinin desteklenmesi ve insani yardım kuruluşlarının erişim alanlarını genişletebilmeleri için uluslararası finansal desteğin artırılması”

Guterres, uluslararası toplumun, Yemen’deki “anlamsız şiddet” döngüsünü durdurmak ve yaklaşan felaketi önleme fırsatına sahip olduğunu belirken şunları kaydetti:

“Yemen’de barış fırsatı var ve bu fırsat elden gitmemeli. Tarafları, bu ay sonunda BM denetiminde yapılacak görüşmelerde, diyalog yoluyla engelleri aşıp, sorunları çözmeye davet ediyorum. Tüm üye ülkelere ve paydaşlara da krizi sona erdirmeye yönelik adımlar atması çağrısı yapıyorum.”

Küçük Emel hayatını kaybetti

Suudi Arabistan’ın liderliğinde oluşturulan Körfez koalisyonunu, uzun süredir siyasi istikrarsızlık ve çatışmanın pençesindeki Yemen’e düzenledikleri saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybederken, 7 yaşındaki Emel Hüseyin savaşın en son kurbanlarından oldu.

Maddi durumu iyi olmadığı için 25 kilometre uzaklıktaki BM hastanesine görülemeyerek, açlıktan hayatını kaybeden Emel’in yukardaki fotoğrafı New York Times gazetesinde yayınlandı. Gazete, Emel ile ilgili haberinde küçük kızın annesi Meryem Hüseyin’in “Kızımı kaybettim. Gönlüm parçalandı. Emel daima gülümserdi” sözlerine yer verdi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>