Published On: Sun, Oct 28th, 2018

Guterres’ten Yahudi düşmanlığına karşı “birlik” çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – JULIET INAN – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri  Antonio Guterres, Sinagoga yapılan silahlı saldırı sonrası “Yahudi düşmanlığı”na (Anti-semitism) karşı birleşme çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreteri Guterres, Pennsylania’nın Pittsburg şehrinde, bir sinagoga yapılan ve 11 kişinin ölümü ile birlikte birçok kişinin yaralanmasına neden olan silahlı saldırıdan, derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric  tarafından yapılan açıklamada, Guterres, ibadet edenlerin doldurduğu bir sinagogun içinde gerçekleşen bu korkunç saldırının, Yahudi düşmanlığının hala devam ettiğini, acıyla hatırlattığını söyledi.

Guterres açıklamasında “Tüm dünyada Yahudiler, kendi kimlikleri  dışında herhangi bir neden olmaksızın, saldırılara maruz kalıyorlar.  Yahudi düşmanlığı demokratik değerlere ve barışa karşı bir tehdittir. ” ifadelerini kullandı.

Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen olay nedeniyle derin üzüntüsünü ifade eden Guterres şunları kaydetti:

“Tüm dünyada Yahudiler, kendi kimlikleri dışında herhangi bir neden olmaksızın, saldırılara maruz kalıyorlar. Yahudi düşmanlığı demokratik değerlere ve barışa karşı bir tehdittir ve 21.yüzyılda yer almamalıdır.”

Antonio Gutteres, tüm yetkili makamlar, sivil toplum, dini ve topluluk liderleri ve kamu bir araya gelerek, dünyanın birçok bölgesinde yaşanan ırkçılığı, Yahudi karşıtlığı, İslamfobiyi, bağnazlığı, ayrımcılığı, yabancı düşmanlığını ve nefret yüklü her türlü oluşumun önüne geçmek için ‘birleşik bir cephe’ oluşturma çağrısı yaptı.

11 kişi yaşamını yitirmişti

Yerel medyada yer alan haberlere göre, cumartesi günü silahlı bir kişi Pittsburgh’taki sinagogta ibadet sırasında, “Tüm Yahudiler ölmeli” diyerek ateş açtı. Bir odaya barikat kurarak saklanan saldırgan, daha sonra polis tarafından göz altına alınırken, 11 kişi yaşamını yitirmişti. Yaralılar arasında birçok polisin de bulunduğu olayda, çocukların olmadığı bildirildi. İlk alınan bilgiye göre, saldırganın sosyal medya paylaşımlarında, Yahudi karşıtı yorumlara yer verdiği söylendi. Saldırı, nefret suçu olması sebebiyle federal düzeyde, yoğun bir soruşturma altına alındı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>