Published On: Wed, Oct 24th, 2018

Çin’in BM’deki Myanmar engellemesi başarısız oldu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi, Çin’in BM’nin Delil-Tespit Misyonu’nun (Fact-Finding Mission- FFM) ) Myanmar’daki insan hakları ihlallerini soruşturma raporunun görüşülmesini engelleme girişimi başarsızlıkla sonuçlandı.

BMGK’nın daimi üyesi Çin ile birlikte BM’nin Myanmar’daki soruşturmasına karşı çıkan Rusya ve Bolivya’nın, konseyin 9 üyesinin, Müslüman Arakanlılara karşı insanlık suçu işlendiğini ortaya çıkaran BM Delil-Tespit Misyonu raporunun görüşülmesine ilişkin toplantı çağrısını engelleme girişimi oy çokluğuyla başarısız oldu.

ABD, İngiltere, Fransa, İsveç, Hollanda, Peru, Polonya ve Fildişi Sahilleri’nin “evet” oyu verdiği oylamada, Etiyopya, Ekvator Ginesi ve Kazakistan “çekimser” kaldı.

Toplantıya karşı çıkan Çin’in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, BMGK’nın bir ülkenin özel insan hakları ihlallerinin soruşturulmasına karışmaması gerektiğini belirterek, bunun sorunun çözümüne yönelik çabalara ters düştüğünü ileri sürdü.

“Soykırım devam ediyor”

BM Delil-Tespit Misyonu Başkanı Marzuki Darusman toplantı öncesinde ve BMGK üyelerine Myanmar’daki insan hakları ihlalleriyle ilgili verdiği brifing srısasında, Myanmar’daki vahşetin devam ettiğini vurguladı. Açıklamasında “bu bir soykırımdır.”  ifadesini kullanan Darusman, ”Myanmar, cezasız kaldığı sürece şiddet döngüsünü tekrarlayacak.” dedi.

Toplantında brifingin gerçekleştirilmesinden yana oy kullanan bir çok büyükelçi konuşması sırasında Myanmar’da tutuklanan iki Reuters gazetecisini serbest bırakmanın tek ve basit bir adım olacağını dile getirdi.

BM’nin ağustos ayında yayınladığı soruşturma raporunda, Myanmar’a silah ambargosu uygulanması ve şüphelilerin Uluslararası Ceza Mahkemesine sevk etmek çağrısında bulunuluyor. Rapor, 2011’den beri ülkede insan hakları ihlallerinin en yetkili ve kapsamlı araştırılmasının sonucunda hazırlandı.

BM’ye göre, Ağustos 2017’den bu yana Arakan’dan kaçıp Bangladeş’e sığınan Müslümanların sayısı 720 bine varan, uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini ortaya çıkardı.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>