Published On: Wed, Oct 17th, 2018

BM’de Filistin’in yeni bir tarihi kazanımı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – 2012’den itibaren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulundaki bazı oylamalara ve BM bünyesindeki uluslararası örgütlere katılma hakkı kazanan Filistin, gelecek yıl, gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu BM’deki en büyük blok olan G77 ve Çin Grubu’nun başkanlığını yapabilecek.

2012’de, Filistin’i ”gözlemci ülke” statüsünden ”üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne yükseltilmesine kararını onaylayan 193 ülkeden oluşan BM Genel Kurulu Filistin’e yeni bir tarihi diplomatik kazanım sağladı.

Genel Kurulda salı günü yapılan oylamada Filistin’in gelecek yıl, gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu G77 ve Çin Grubu’nun başkanlığını yapmasını destekleyen kararını, ABD, İsrail ve Avustralya’nın karşı çıkmasına rağmen oy çokluğuyla kabul etti.

BM Genel Kuruludaki 193 üye ülkeden 146’ının “evet” oyu verdiği oylamada, ABD, İsrail ve Avustralya’nın “hayır” oyu kullanrken, 15 ülke de “çekimser” kaldı. 29 ülke ise oylamaya katılmadı.

Kararla, ”üye olmayan gözlemci devlet’ statüsündeki Filistin, G77+Çin Grubu adına açıklama yapıp, teklifler sunarken üye ülke gibi hareket edebilecek. Karar, Filistin’e üye ülke gibi cevap verme hakkını kullanabilmesinin önünü açıyor.

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Cohen oylamadan önce yaptığı konuşmada, Filistin’in yeni BM rolünü tanımayacağını belirterek, şunları kaydetti: “Filistinliler Genel Kurulda G77 başkanı olarak konuştuğunda, diğer üye devletlerimize ABD’nin bir Filistin devleti olduğunu kabul etmediğini ve böyle bir devletin BM üyesi bir devlet olarak kabul edilmediğini hatırlatacağız. “dedi.

Kararın ardından açıklamada bulunan Filistin BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur ise konuşmasında, G77’nin çıkarlarını savunmak ve “tüm ortaklarla yapıcı bir şekilde” çalışmak için “çaba sarf etme” sözü verdi.

Büyükelçi Mansur toplantıdan sonra yaptığı açıklamada ise Filistin’in, kendilerine verilen güvene layık olduğunu kanıtlamak için hiçbir çabayı boşa çıkarmayacağını ifade etti.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de yaptığı yazılı açıklamada, açıklamasında, kararın “Filistinlilerin BM üyesi bir ülke ya da herhangi bir devlet olmadığını” ve BM’ye tam üyelere ayrılan ayrıcalıklar verilmemesini “BM hatası” olarak nitelendirdi.

Büyükelçi Haley, ABD’nin Filistin’i devlet olarak tanımadığını ve oylamaya karşı çıktığını belirtirken, oylamanın Filistin halkına da hiçbir şekilde yardımcı olmadığı yorumunu yaptı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>