Küba’dan ABD’ye BM’de “devrimci diplomasi” müdehalesi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler’de (BM) Küba delegasyonundan 15 diplomatın ABD’nin düzenlediği toplantıda, “Kübya’ya ablukayı kaldır” şeklinde bağırıp, masalara vurarak toplantıyı kesintiye uğrattı. Küba’nın BM Daimi Temsilcisi Anayansi Rodriguez Camejo eylemi Küba’nın “devrimci diplomasi” örneği olarak yorumladı.

ABD’nin BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde (EKOSOK) Küba’daki 130 siyasi tutukluyla ilgili düzenlediği toplantısında ABD Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Kelley Currie’in konuşmasını yaptığı sırada Küba delegasyonundan 15 diplomat masalara vurarak, “Kübya’ya ablukayı kaldır” şeklinde bağırdı.

ABD’li Büyükelçi Currie toplantıdaki konuşmasında, ABD’nin Küba’daki siyasi tutukluların davalarına dikkat çekmeyi hedeflediğini ve bu tutukluların aldığı cezayı “insani trajedi” olarak yorumladı.

Toplantıyı bölen diplomatların çıkardığı gürültü yüzünden sesini salona duyuramayan ve şaşkınlık yaşayan ABD’li Büyükelçi Currie güvenlik görevlilerinden olaya müdahele etmesini ve 15 diplomatın dışarı çıkarılmasını istedi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Büyükelçi Currie,”Hayatımda asla diplomatların Küba delegasyonunun yaptığı gibi davrandığını görmedim. Gerçekten şok edici ve rahatsız edici oldu.” ifadelerini kullandı.

Küba ABD’nin toplantısından önce, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, BM tesislerinin kurallarına aykırı olarak kullanıldığını içeren bir mektup göndererek toplantının iptal edilmesini talep etmişti. Küba’nın bu talebine Boliva da destek çıkmıştı.

Küba’nın “devrimci diplomasi”

Küba Büyükelçisi Rodriguez Camejo, Küba’daki insan hakları konusunda sert eleştirilerin yapıldığı ABD toplansını kesintiye uğratmalarının ardından BM’de bir basın toplantısı düzenledi.

Büyükelçi Rodriguez Camejo açıklamasında, ABD’nin düzenlediği etkinliğin “Küba halkının egemenliğine bir hakaret ve kendi kaderini tayin hakkına saygısızlık” teşkil ettiğini ve bunun BM’nin “çok taraflılık ilkelerine de “saldırı” olarak yorumladı.

ABD’nin düzenlediği toplantıyı yarıda kesmelerinin “devrimci diplomasi”nin bir uygulması olarak yorumladığı dikkat çekerken, tarihsel liderimiz Fidel Castro Ruz’un mirası kahraman Küba halkının onurunu ve egemenliğini savunmak için burada” ifadesini kullandı.

Büyükelçi Rodriguez Camejo ABD’yi Küba toprağı Guantanamo Körfezini işgal etmekle suçlarken, Küba’nın insan hakları siciliyle gurur duyduğunu ifade etti ve “Bizi asla dize getiremeyecekler. 60 yıldır oradaydık ve sonsuza kadar orada olacağız. Küba devrimi sonsuza kadar orada olacak.”

Bu arada, Küba’da siyasi tutuklulardan Tomas Nunez Magdariaga 62 günlük açlık orucu sonucunda yaşadığı hayati tehlike yüzünden pazartesi günü serbest kalmıştı.

Trump’la ilişkiler tersine çevrildi

ABD eski Başkanı Barack Obama’nın 2016’da Havana yönetimi ile onlarca yıl süren düşmanlıkları sona erdiren tarihi barış adımının ardından Başkan Donald Trump göreve geldikten sonra iki ülke ilişkileri tersine çevrildi.

BM Genel Kurulu önceki yıl, 191 “evet”e karşılık ABD ile İsrail’in “hayır” oyuyla Küba’ya ambargoya son verilmesine ilişkin bir karar tasarısını kabul etmişti.

 

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.