Published On: Tue, Oct 16th, 2018

Amerikalı Türk Shevaun Mizrahi’nin filmi ABD’de sinemalarda

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD-Türk yapımı Ermeni Soykırım iddialarını dile getiren  “Distant Constellation” (Uzak Evren) adlı film ABD’nin bir çok eyaletinde gösterime giriyor.

8 Ekim’de Washington eyaletindeki Tacoma Film Festivali’nde gösterilen ve festivalde “En İyi Belegesel” ödülü kazanan Uzak Evren filmi, 19 Ekim’den itibaren ABD’nin bir çok eyaletinde gösterilecek.

Film, 19 Ekim’de Ohio’nun Columbus kentinde, 26-28 Ekim’de Milwaukee Film Festivalinde, 2 Kasım’da New York’ta, 9 Kasım’da Illinois eyaletinin Evanston kentinde ve New Orleans’ta ve 26 Kasım’da da Boston’da Amerirkalı seyircilerle buluşacak. Film, 31 Ekim’de Kanada’daki “Gimme Some Truth Film Festival”inde de gösterilecek.

Tek taraflı soykırım mesajı

82 dakikalık İstanbul’daki bir huzurevinde çekilen “şevkat” dolu masalsı bir film havasındaki Uzak Evren, ara ara tek taraflı şekilde Ermeni soykırımı iddialarına yer verirken bugünün Türkiyesini zan altında bırakan “zorlama” siyasi içeriğiyle öne çıkıyor.

ABD-Türk ortak yapımı belgesel filmde, şevkat dolu insan hikayetleri espirili şekilde anlatılırken, arada bugünün Türkiyesine karşı güçlü bir siyasi mesaj veriliyor.

Anadolu’da bin yıla varan süre bir arada barış içinde yaşayan Türk ve Ermeni toplumuna, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında, Kurtuluş Savaşı sırasında Rusya ve diğer emperyal güçlerin tazyikiyle yaşatılan ortak trajedi soykırım olarak nitelendirilirken, bu acıyı sadece Ermeni toplumu yaşamış izlenimi uyandırılıyor. Hatta filmde konuşturulan yaşlı bir Ermeni vatandaşının soykırımla iddiaları nedeniyle Türkiye’de işkence görebileceği dahi ileri sürülüyor ve bu yüzden Selma takma adını kullanıyor.

Amerikalı Türk Shevaun Mizrahi’nin yönetmenliğini yaptığı, Shelly Grizim ve Deniz Buga’nın yapımcısı olduğu Uzak Evren, fotoğrafçılık ve görüntü yönetmenliğinin ardından film yönetmenliği yapan Mizrahi’nin ilk uzun metrajlı belgesel filmi özelliğine sahip.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>