Published On: Mon, Oct 15th, 2018

Guterres: Ada’da kapsamlı çözüm umutları hala canlı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyine (BMGK) sunduğu Kıbrıs raporunda, Ada’da kapsamlı çözüm umutlarının hala canlı olduğunu belirtti ve müzakereleri başlatmak için Kırbıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’ye elinden geleni yapması talimatı verdi.

Guterres, Kıbrıs’ta müzakereleri yeniden canlandırma ve 40 yılı aşkın bir süredir devam eden Ada’daki bölünmüşlüğün sona erdirilmesini içeren değerlendirmesinin yer aldığı raporunu BMGK’ya sundu.

30 Ekim’de BMGK’da görüşülmesi beklenen raporunda Guterres, “BM ‘nin iyi bilinen barış arabuluculuğu çabalarının tarihine bakılmaksızın, adadaki topluluklar arasındaki kapsamlı bir çözümün yaşama geçirileceğine inanıyorum.” ifadesine yer verdi.

Raporunda, “Ada’da iki toplum arasında kapsamlı çözüm umutlarının hala canlı olduğuna inanıyorum.” diyen Guterres, Kıbrıs’ı yeniden birleştirme konusunda nihai bir anlaşmaya varmak için “yeni fikirler” gerekebileceğini ve bir sonraki adımın “iyi hazırlanmış” olması gerektiğini kaydetti.

Guterres ayrıca, resmi müzakerelerin başlatılmasından önce, Kıbrıs Özel Danışmanı  Lute’ye Ada’daki istişarelerine devam etmesi talimatı vereceğini belirtti.

Doğal kaynaklardan her iki toplumun da faydalanması vurgusu

Tam teşekküllü müzakerelere yeniden başlamadan önce taraflardan başlangıç noktası konusunda anlaşmalarını isteyen Guterres, “Bir kez daha Kıbrıs’ta ve çevresinde bulunan doğal kaynaklardan her iki toplumun da faydalanması gerektiğini yineliyorum.” ifadesine yer verdi.

Guterres ayrıca, doğal kaynakların, tarafları karşılıklı kabul edilebilir ve kalıcı bir çözüm bulunması konusunda çalışmaya teşvik etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>