Published On: Sun, Oct 14th, 2018

Brunson’u Oval Ofis’te ağırlayan Trump: “Rehineler için anlaşma yapmam”

WASHINGTON – ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’de yargılandığı davada aldığı cezanın ardından serbest kalan pastör Andrew Brunson’u Oval Ofis’te ağırlarken yaptığı açıklamada pastörü “rehine” olarak niteleyerek,  “Rehineler için anlaşma yapmam” ifadesiyle bu konuda bir gizli anlaşma yapılmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özel olarak teşekkür eden  Trump, Brunson’un serbest kalmasını, ABD-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından önemli bir normalleşme sinyali olarak yorumladı.

Brunson’u Oval Ofis’ta ağırlayan Trump,  Twitter üzerinden Brunson konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür mesajı gönderirken, Oval Ofis’teki ağırlama sırasında yaptığı açıklamada Erdoğan’a teşekkür etti. Trump açıklamasında, iki ülke arasında Brunson’un serbest kalması için herhangi bir anlaşma olmadığını belirtti ve  ABD-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından olumlu sinyaller verdi.

Brunson ile birlikte Beyaz Saray’da basın toplantısı

Trump, Brunson ile birlikte Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

Trump,  bazı yayın organlarında Brunson davası öncesinde Türkiye ile ABD’nin gizli bir anlaşma yaptığı ileri sürülmesinin ardından gazetecilerin sorduğu soruya karşılık Brunson’un tutukluluğu için “rehine” nitelendirmesinde bulunurken, “Rehineler için anlaşma yapmam” dedi.

Trump, bu olayın Türkiye ile ABD arasında büyük ilişki ve işbirliğine yol açacak bir olay olduğunu ifade etti.

Brunson’ın serbest kalmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tekrar teşekkür eden Trump, “ Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Kendisiyle çok iyi ilişkimiz var. Bu olayın daha önce çözülmemiş olmasına çok şaşırmıştım” ifadelerini kullandı.

Brunson’ın ilk sözleri: Türkleri seviyorum, biz orada 25 yıldır bulunuyoruz

Pastör Brunson da yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Yönetime (Trump) yaptıklarından dolayı teşekkür ederim. Dışişleri Bakanı Pompeo, Başkan Yardımcısı Pence ve bay Bolton’a teşekkür ederim. Kongre’de serbest kalmam için uğraşanlara da teşekkür ederim. Biz orada 25 yıldır bulunuyoruz. Türkleri seviyorum”

Başkan Trump da bu konuşma karşılığında ‘Türkler iyi insanlardır onları seviyorum’ ifadelerini kullandı.

Toplantı sırasında Brunson serbest kalması için çalışan Trump ve ABD için kısa bir dua gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen dua sonrası Trump, “Bu ülkeyi bir bütün hale getirdiniz. Neler yaşadığınızı biliyorum. Türkiye için de kolay bir durum değildi. Bir çok şey yaşanıyor. Erdoğan’a bunu mümkün kıldığı için teşekkür ediyorum. Onun için de kolay değildi. Bir daha Türkiye’ye gider misiniz diye sormak istemiyorum. Bu olay iki ülke arasındaki bozulan ilişkileri eskiye döndürecek” sözleriyle tekrar ve tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Brunson serbest kaldığı için teşekkür etti.

Kaşıkçı’nın nişanlısına Beyaz Saray daveti ve Kral Selman’a Kaşıkçı telefonu

Trump, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı ilgili açıklamasında ise Kaşıkçı’nın nişanlısını Oval Ofis’e davet ettiğini belirtirken, konuyla ilgili Suudi Arabistan Kralı Selman’ı arayacağını söyledi.

Trump bu konudaki açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda hiç kimse ne olduğunu bilmiyor. Türkiye’de çok ciddi şekilde soruşturuyor. 110 milyar dolarlık bir sipariş var ve öyle bir şeyi iptal etmek aptalca olur diye düşünüyorum. Bunun dışında bazı şeyler yapılacak. Kendilerini de nişanlısını da oval ofise davet ettik. Ancak şu anda tabii ki çözmek için ne olduğunu öğrenmek için çalışıyoruz. Onu canlı bulmayı umuyoruz. Herkes ses kaydından bahsediyor, bunu duymak istiyoruz. Şu anda herhangi bir şey görmedim. Kral Selman’ı da arayacağım. Bu akşam ya da yarın kendisini ararım.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>