Published On: Fri, Oct 12th, 2018

Amerikalı Pastör serbest; önce Almanya’ya oradan ABD’ye uçacak

Share This
Tags

İZMİR (TURKISH JOURNAL) – Amerikalı Pastör Andrew Brunson İzmir’de yargılandığı davada, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı ve hakkındaki ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı kaldırılmasıyla yattığı süre de göz önüne alınarak serbest kaldı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada PKK ve FETÖ’ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan Brunson ile ilgili beklenen karar çıktı.

Mahkeme kararında, Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına verirken, hakkındaki ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı ve yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan Brunson, yattığı süre de göz önüne alınarak tahliye edildi.

4. kez hakim karşısına çıkan Brunson savunmasında, “Benim PKK’lılarla bir bağlantım yok ve hiçbir zaman olmadı. Masumum, Türkiye’yi seviyorum, beraatimi istiyorum” diye konuştu.

Brunson askeri uçakla, önce Almanya’ya oradan ABD’ye dönüyor

Tahliyesinin ardından, Alsancak’taki evine giden Brunson’un elektronik kelepçenin de kaldırılmasının ardından, en kısa sürede ABD’ye uçmak üzere Çiğli’deki askeri hava alanından özel bir uçakla uçacağı planlandığı bildirildi.

Trump: Brunson’ın yakında güvenli bir şekilde evine döneceğini umuyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Brunson’ın serbest bırakılması kararı sonrası Brunson’la ilgili attığı Twitter mesajında “Brunson için çok sıkı çalışıyoruz.” sözünü kullandı. Trump ikinci mesajında ise “Dualarım Pastör Brunson’la ve onun yakın zamanda güvenli bir şekilde evine döneceğini umuyoruz” ifadesine yer verdi.

Trump bu konuda attığı üçüncü tweeti ise “Pastör Brunson az önce bırakıldı. Yakında evinde olacak.” şeklinde oldu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>